Yüz İnceltme-Bruksizm Botoksu İzmir Derim Tıp Merkezi
 
Yüz İnceltme-Bruksizm Botoksu İzmir

Masseter temel çiğneme kasımızın adıdır. Bu kas her iki çene kemiği köşesinde yer almaktadır. Masseter kasının büyümesi çene köşesinin belirginleşmesine ve kare yüz oluşumuna neden olmaktadır.

Alt yüz daraltma ve bruksizim tedavisinde masseter kasına botoks yapılmaktadır.

MASSETER BOTOKSU (BRUKSİZM, DİŞ SIKMA, YÜZ İNCELTME)

Masseter temel çiğneme kasımızın adıdır. Bu kas her iki çene kemiği köşesinde yer almaktadır. Masseter kasının büyümesi çene köşesinin belirginleşmesine ve kare yüz oluşumuna neden olmaktadır. Alt yüz daraltma ve bruksizim tedavisinde masseter kasına botoks yapılmaktadır.

Masseter kasının gücüne göre botoks dozları planlanır ve enjeksiyon yapılır. İşlem 10–15 dakika sürer.

Bruksizm Nedir?

Bruksizm diş sıkma, gıcırdatma anlamındadır. Daha çok gece olmakla beraber gündüz de olabilir. Stresle tetiklendiği düşünülmektedir. Fazla diş sıkma zamanla masseter kasın büyümesine, belirginleşmesine yol açmaktadır. Diş sıkma çene ekleminde ağrı yakınması oluşturmaktadır. Ayrıca sürekli sakız, tütün ve sert yiyecekler çiğneyenlerde de masseter kası büyümektedir.

Nasıl Bir Etkisi Vardır?

Diş sıkma, gıcırdatma ve buna bağlı eklem ağrısında azalma olur. Yüzün alt köşelerinde incelme yuvarlak görünüm oluşur. Etki 2-3 gün içinde başlar, 10-15 günde oturur. Gerekirse ek doz yapılabilir. 3-6 ay boyunca etki devam eder.

Migren Botoksu Kimlere Yapılmaz?

Hamilelik, emzirme dönemindeki kadınlara, kas zayıflığı ile seyreden hastalığı olanlara, bazı antibiyotiklerin kullanımı sırasında, şiddetli romatizmal ve immünolojik hastalığı olanlara, daha önceden bilinen botoks allerjisi olana yapılmaz.

Botoks bir enjeksiyon olup mutlaka hekim tarafından, ruhsatlı sağlık kuruluşlarında yapılmalıdır.