Yüz Botoksu İzmir Derim Tıp Merkezi
 
Yüz Botoksu İzmir

YÜZ BOTOKSU

Botoks (botox) 1977 de insanlarda şaşılık tedavisinde kullanıldığında kaş arası çizgilerinin azalttığı gözlenmiş ve sonrasında kozmetik amaçlı kullanma fikri doğmuştur. 1990 dan itibaren yaygın olarak kozmetikte kullanılmaya başlanmıştır.

Botoks veya Botox Botilinum toksin Clostridium botulinum adlı bir bakteriden elde edilen, sinir-kas kavşağındaki iletimi değiştirerek etki eden bir maddedir. Uygulandığı alandaki kasların kasılmasını engellediği için kırışıklıklar açılır. Bu toksin vücudumuz tarafından yıkılabildiğinden etkisi 3-6 ay sürmektedir.

Gülme, konuşma, göz kısma, kızma sırasında yaptığımız mimikler yüz kaslarımız tarafından gerçekleştirilmektedir. Mimiklerimiz zamanla derimizin de yaşlanmasıyla çizgi ve kırışıklıklara sebep olurlar. Uygun kasa uygun dozlarda verilen botoks kasın kasılmasını ve dolaysıyla o kası örten derinin kırışmasını engeller. Daha genç bir görünüm, canlı ve dinlenmiş bir ifade oluşur.

 

Toz halindeki ilaç sulandırılır. Uygun kasa, uygun noktadan hastaya göre ayarlanmış dozlar ince bir iğneyle enjekte edilir. İhtiyaç halinde işlem öncesi lokal anestezik krem ile uyuşma sağlanabilir. İşlem 10-15 dakika sürer. Sonrasında günlük hayata devam edilebilir.

Botox Etkisi

Botoks enjekte edildikten sonraki 2-7 gün içinde etkisi görülmeye başlar 15. günde tamamen oturur. Gerekirse 15. günde ek doz yapılabilir. Uygulamadan sonraki 3. aydan itibaren etki azalmaya başlar, 6. ayda tamamen sonlanmış olur.

Botoks Hangi Bölgelere Yapılır?

Botoks en sık alın çizgileri , kaş arası çizgileri, göz kenarında yer alan kaz ayağı adı verilen çizgilerin tedavisinde kullanılır. İstenirse kaş kaldırma da yapılabilir. Gülme sırasında bazı kişilerde ortaya çıkan burun çizgileri (tavşan çizgileri), üst dudakta yer alan sigara çizgileri de uygun dozda botoksla tedavi edilebilir. Kişinin gülmesi esnasında üst dişetlerinin fazla görünmesini (Gummy smile) düzeltmek amacıyla kullanılabilir. Ağız köşelerinin yaşla beraber aşağıya dönmesiyle oluşan üzüntü kıvrımlarının düzeltilmesi için kullanılabilir. Boyundaki çizgilerin tedavisinde kullanılabilir.

İşlem günü burun dolgusu uygulama alanında kızarıklık, hafif ödem bazen morluk oluşabilir. Bu durumlar geçici olmakla birlikte uzayan kızarıklık, ağrı, hassasiyet, genişleyen renk değişimi ve morluk olması durumunda mutlaka uygulayan hekim ile temasa geçilmelidir. Daha önce burun estetiği ameliyatı olmuş kişiler yan etkiler açısından biraz daha fazla risk taşırlar.

Masseter Botoksu Nedir?

Masseter kası çenemizde yer alan çiğneme kasımızdır. Bu kasın çok güçlü ve belirgin olması yüzü kare gösterir. Alt yüz inceltme amacıyla bu kasa botoks enjeksiyonu yapılablir. Diş sıkma, gıcırdatması olan kişilerde bu kas çok güçlü ve büyüktür. Kasın gücünün botoksla azaltılması diş sıkma ve gıcırdatmayı azaltır. Bunlara bağlı çene ağrısını rahatlatır.

Terleme Botoksu Nedir?

Koltuk altı, el ve ayakta yoğun terlemesi olan hastalara uygulanan botoks tedavisi terlemeyi 3-6 ay boyunca azaltmaktadır. İşlem öncesi alan anestezik krem sürülür, deriye yüzeyel enjeksiyonla botoks uygulanır. İhtiyaç halinde iyot-nişasta testi yapılıp uygun enjeksiyon bölgeleri belirlenebilir. Tedavi öncesinde fazla terlemenin nedenine yönelik kan testleri yapılmaktadır.

Migren Botoksu Nedir?

Migren ataklarının tedavisinde botoks kullanılabilmektedir. Tekrarlayan uygulamalarla atakların sıklığının ve şiddetinin azaldığı gözlenmektedir. Yoğun kas kasılması olan hastalara, blefarospazm adı verilen göz kapağı kasılmasında ilgili branş hekimlerince botoks enjeksiyonları yapılmaktadır.

Kimlere Botoks Yapılmaz?

Hamilelik, emzirme dönemindeki kadınlara, kas zayıflığı ile seyreden hastalığı olanlara, bazı antibiyotiklerin kullanımı sırasında, şiddetli romatizmal ve immünolojik hastalığı olanlara, daha önceden bilinen botoks allerjisi olana yapılmaz.

Botoksun Yan Etkileri Nelerdir?

Botoks yapıldıktan sonraki 1-2 gün içinde baş ağrısı, kas seğirmesi, yorgunluk, bulantı, nezle benzeri durum ve alerjik reaksiyonlar olabilir. Enjeksiyon yerlerinde kızarıklık, şişlik, ağrı, morarma olabilir. Bunlar geçici yan etkilerdir. Uygun olmayan dozlar, uygun olmayan enjeksiyon noktalarına enjeksiyon veya ilacın farklı yerlere sızması ile göz kapaklarında düşme, kaşlarda düşme, çift görme, asimetri yan etkileri olabilmektedir.

İzmir'de Botoks Fiyatları

Botoks fiyatları kişinin yüz yapısına ve botoks sıklığına göre değişebilir. Bu nedenle botoks fiyatları konusunda en sağlıklı bilgiyi yine Derim Tıp Merkezimizden öğrenebilirsiniz.