Tırnak mantarı nedir?
Tırnak mantarı en sık görülen tırnak hastalığıdır. Dermatofit, maya ve küf mantarları tarafından tırnakta enfeksiyon oluşturulmasıdır. Tırnağın yatağından ayrılması, tırnakta kalınlaşma, bozulma, soyulma, ufalanma, sarı-kahverengi renk oluşması tırnak mantarı göstergelerindendir. Liken, sedef ve diğer bazı dermatolojik hastalıklarda benzer görünüm olabilmektedir. Ayırım için dermatolog muayenesi gerekmektedir.

shutterstock_685607005

Oluşumunu engellemek için alınabilecek önlemler nelerdir?
Manikür-pedikür aletlerinin kişiye özel olması, sıkı ayakkabı giyilmemesi, el ve ayakların kuru tutulması, sık çorap değişimi, şarküteri-pastacılık-mutfak işinde çalışanların eldiven giymesi alınabilecek önlemlerdendir.

Tedavisi nasıldır?
Tırnak mantarının en etkin tedavisi ağızdan ilaç kullanımıdır. Bu ilaçlar sadece tırnak başlangıç kısmından tırnağı temizleyebilmektedir. Bu yüzden tedavi tırnağın uzama hızıyla bağlantılı olarak 1.5 ay ile 3 ay arasında değişmekte, nadiren 6 aya uzayabilmektedir. Hap tedavisine ek olarak cila formunda ilaçlar destek tedavide önemli yer tutmaktadır. Tırnağın çok kalın olduğu hastalarda tırnak inceltici ilaç ve törpüler tedaviye eklenebilmektedir.

Hap kullanamayan hastalar ve hapın etkisini arttırmak için lazer tedavisi yapılabilmektedir. Nd-YAG lazer 1-2 hafta aralıklarla 5-6 seans uygulanmaktadır. İşlem ağrısızdır ve sonrasında kızarıklık kabuklanma olmaz.


Bize Yazın, Biz Size Ulaşalım


Uygulama Ara

Sosyal Medya Hesaplarımız

Çalışma Saatleri
  • Hafta içi09.00 - 20.00
  • Cumartesi 09.00 - 18.00
  • Pazar Kapalı

Anlaşmalı Kurumlar