Sivilce İzi Tedavisi İzmir Derim Tıp Merkezi
 
sivilce izi tedavisi İzmir

SKAR - AKNE SİVİLCE İZİ - TEDAVİSİ

Lazer ve ışık sistemleri sivilce-akne tedavilerine yardımcı olan ve iz kalma olasılığını azaltan yardımcı tedavi yöntemleridir. İz kalmış akne hastalarına lazer ve ışık tedavileri yapmak izleri tedavi eder. Sivilce-akne tedavisinde amaç hastayı kısa sürede iyileştirmek ve bunun sonucunda iz kalmamasını sağlamak olmalıdır. Akne oluşumunda rol oynayan nedenlerden biri olan P. acnes bakterileri ve genişlemiş yağ kanalları lazerle tahrip edilip akne kontrol altına alınabilir. Lazerle akne tedavisi 1-3 hafta aralıklarla 4-6 seans şeklinde yapılabilir. Bu tedaviler krem ya da ağızdan tedavilerle kombine edilebilir.

Akne ve izlerinin tedavisinde kullanılan cihazlar arasında mavi ışık tedavisi, IPL, Nd-yag lazer, fraksiyonel lazerler yer almaktadır.

Kimyasal Peeling İle Sivilce İzi Tedavisi

Kimyasal peeling soyucu ajanın deriye uygulanması ile kontrollü bir yara oluşturarak deride önce yıkım daha sonra yenilenme oluşmasını sağlayan işlemdir. KP işlemi cildi canlandırmak amacıyla uygulanır. Bu şekilde daha parlak, genç, temiz bir cilt görünümü kazanılır. Bu şekilde cilt adeta yeniden hayat kazanır. Alttan yeni deri hücre yapımını uyardığı için sanılanın aksine deri incelmez, üstteki kaba ve pürüzlü tabaka kaybolur. Kimyasal peeling oldukça eski bir tedavi yöntemidir. En sık kullanılan soyucu ajanlar arasında meyve asitleri olan alfa hidroksi asitler (glikolik asit, sitrik asit, laktik asit, malik asit, piruvik asit), triklorasetik asit ve jessner yer alır. KP ile daha sağlıklı, parlak ve pürüzsüz bir deri oluşur. Derinin nemi artar. Sivilce ve izleri kaybolur. Tıkalı gözenekler (komedon) açılır. Genişlemiş gözenekler (porlar) küçülür. İnce kırışıklıklarda belirgin azalma olur. Leke tedavisi yapılır. Soyulmanın derinliği kullanılan kimyasal ajanın tipine, konsantrasyonuna ve uygulama süresine bağlıdır. KP ajanı deriye uygulanmadan önce temizleme işlemi uygulanır. Bu sayede derideki fazla yağ alınır, KP ajanının deriye homojen dağılımı ve daha derine inmesi sağlanır. Bu işlem ardından KP ajanı uygulanır. Peeling sonrasında cilt yenileyici kremler ve güneş koruyucular kullanılır. Kimyasal peeling’ten sonra geçici kızarıklık, kabuklanma ve soyulma olabilir. Yüzeysel peelingler 1-3 haftalık aralıklarla uygulanabilirken, orta derecedeki peelingler 1-6 ay aralıkla uygulanabilir. Kimyasal peeling öncesi ve seans aralıklarında A vitamini türevi retinoik asitli kremler kullanılmalıdır. Bu ürünler peelinglerin etkinliğini arttırır. Leke tedavisi görenlerde bu ürünlerin yanı sıra leke giderici kremler de tedaviye eklenebilir.

PRP GRP ile Sivilce İzi Tedavisi

PRP Türkçesi plateletten zengin plazma anlamına gelen “Platelet Rich Plazma” adı verilen tedavi yönteminin baş harflerinin kısaltmasıdır. Platelet diğer adıyla trombositler yaralanma anında pıhtılaşma sağlanarak kanamanın durdurulması ve içerdiği büyüme faktörleriyle yara iyileşmesinin başlatılmasında etkili kan hücreleridir.

İğneli Radyofrekans ile Sivilce İzi Tedavisi

Bu cihazın ucunda yer alan 24 mikro iğneden gelen radyofrekans enerjisi derinin orta tabakasında ısınmaya yol açar. Derinin en üst tabakası ısınmadığı için yaralanma, kabuklanma olmaz. Orta tabakanın ısınması hasarlı kolajenin tamiri ve yeni kolajen üretimi sağlamaktadır. Böylece deri kalitesi artmakta, skarlar azalmaktadır.

Mezoterapi ile Sivilce İzi Tedavisi

Mezoterapi tedavi amacıyla ince iğnelerle deriye ilaç enjeksiyonudur. Akne skarı tedavisinde iğneli radyofrekans ve fraksiyonel lazer tedavilerine destek amaçlı kolajen ve hyaluronik asit içeren mezoterapi ürünleri enjeksiyonu yapılabilir. İşlem öncesi deri anestezik kremle uyuşturulur. Uygulama 15-20 dakika sürer. 1-2 hafta aralıklarla 3-8 seans yapılabilir. Sonrasında 1-2 gün hafif kızarıklık ve enjeksiyon yerlerinde geçici morluklar olabilir. Skarların azalması yanında deride canlanma, nemlenme, sıkılaşma sağlar.

Fraksiyonel Lazer ile Sivilce  İzi Tedavisi

Bu lazer deride etrafında sağlam deri alanları olan çok sayıda mikro hasar sütunları oluşturmaktadır. Bu hasarlar iyileşirken cilt yenilenmekte ve yeni kolajen üretimi olmaktadır. Kliniğimizde bu amaçla Er:YAG lazer kullanılmaktadır. İşlem öncesi deri lokal anestezik kremle uyuşturulur. Gözler uygun gözlüklerle korunarak işlem uygulanır. Sonrasında cildi rahatlatmak amaçlı krem ve maskeler uygulanır. İşlem 10-20 dakika sürmektedir. Kişi sonrasındaki 1 hafta boyunca yüzünde hafif kızarıklık, küçük kabuklanmalar görür. Bu süre içinde uygun bakım kremleri uygular. Bir ay boyunca güneşten korunur. Sonrasında ihtiyaç duyuluyorsa yeni seans yapılabilir. Bu lazer ile derideki akne skarlarının iyileşmesinin yanı sıra ince kırışıklıkların azalması, deride gerginlik, sıkılaşma, canlılık, parlama etkileri görülmektedir.