Siğil Tedavisi İzmir Derim Tıp Merkezi
 
Siğil Tedavisi İzmir

SİĞİL TEDAVİSİ

Siğil tedavisinde uygulanan yöntemlerin çoğunluğunu siğil hücresinin-dokusunun hasarlanması, dağlanması yakılması, eritilmesi oluşturmaktadır.

Kriyoterapi İle Siğil Tedavisi

Bu yöntemde sıvı nitrojen (azot) kullanılmaktadır. Dokuya püskürtüldüğünde -40 dereceye kadar donma etkisi yaratır. Bu donma ile siğil dokusu hasarlanarak yara olur, kabuklanır ve dökülür. İşlem lokal anestezi gerektirmez. Sonrasında dokuda kızarıklık, şişlik, içi su dolu kabarcık, kabuklanma görülebilir. Siğil sayısına göre işlem 1-10 dakika sürer. Siğilin yerine, boyutuna ve sayısına göre tekrarlanması gerekebilir.

Koterizasyon İle Siğil Tedavisi

Siğil dokusunun elektrikle yakılarak dağlanmasıdır. İşlem öncesi iğne ile lokal anestezi yapılır. İşlem sonrasında yara ve kabuklanma olur. Siğil sayısına göre 5-20 dakika sürer. Siğilin yerine, boyutuna sayısına göre tekrarlanması gerekebilir.

Ablatif Lazer İle Siğil Tedavisi

Kliniğimizde bu amaçla Er-YAG lazer kullanılmaktadır. Deriye lokal aneztezik krem sürülür ve sonrasında lazer uygulanır. Siğil sayısına göre 5-20 dakika sürer. Siğilin yerine, boyutuna sayısına göre tekrarlanması gerekebilir.

İlaç İle Siğil Tedavisi

Siğil tedavisinde siğil dokusunun eritilmesi, soyulması amacıyla çeşitli ilaçlar kullanılabilmektedir. Bağışıklık sisteminin siğili yok etmesi için uyarıcı , bağışıklık sitemini güçlendirmek için destek tedaviler planlanabilmektedir. Siğil tedavisinin etkisini arttırabilecek bitkisel ürünler önerilebilmektedir.