Genital Siğil Nedir?

Genital bölgede görülen ve insan papillomavirusa (HPV) bağlı olarak ortaya çıkan cinsel yolla bulaşan bir infeksiyondur. Daha çok 15-49 yaş arasındaki kişilerin %1-2’sinde görülmektedir. İnsanlarda papilloma virusunun 100’den fazla tipi vardır ve bunların yaklaşık yarısı bir genital siğile neden olabilmektedir. Hastalığın kuluçka dönemi (hastalığın ortaya çıkışına kadar geçen süre) haftalar veya yıllar olabilmektedir.

Siğil_ana

Genital Siğilin Belirtileri Nelerdir?

Sıcak ve nemli bölgeler olması nedeniyle, makat çevresinde ve kadınlarda genital bölgede daha sık görülen, küçük, deri renginde veya kahverengi bir kabarıklık olarak başlar. Fazla nemli bir bölgede ise beyazımsı da görünebilir. Giderek büyür ve üzeri karnabahar gibi bir görünüm alır.

Genital Siğil Nasıl Bulaşır?

Cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Ancak; bulaşma hemen hemen daima deri temasıyla olduğu için, tam bir cinsel ilişki olmadan da bulaşabilir. Genital bölge veya makat çevresinde ekzema, uzun süreli vajinal akıntı gibi durumlar varsa hastalık daha kolay bulaşmaktadır.

Tanısı Nasıl Konulur?

Genital siğil tanısı genellikle doktorlar tarafından klinik muayene ile koyulur. Bazen ayrıca tanı için deriden biyopsi alınması gerekebilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalık için hastanın evde kendisinin uygulayacağı veya doktorun klinikte uygulayacağı tedavi seçenekleri mevcuttur. Bu tedavilerin hepsinde haftalar veya aylar süren tekrarlayan uygulamalar gereklidir. Tedavi seçimi siğillerin yeri, sayısı, büyüklüğü vb özelliklere bağlı olacaktır.

Tekrarlar mı?

Tam tedavi sonrasında bile genital siğillerin tekrarlama olasılığı vardır.

Tedavi Sonrası Takip Gerekli midir?

Yeni siğiller için genital bölgenin periyodik olarak muayenesi gereklidir. Kadınlarda rahim ağzı kanseri riski nedeniyle mutlaka belirli aralıklarla yayma (smear) yapılmalıdır.

Genital Siğil Olursam Riskleri Nelerdir?

Genital siğile neden olan virus rahim ağzı kanserine de neden olabilmektedir. Ancak genital bölgede siğile neden olanlar genellikle düşük risk grubunda olan virus tipleridir. Bağışıklık sisteminde sorun olan kişilerde yaralar daha şiddetli seyredebilir ve tedaviye daha zor yanıt verebilir, bu kişilerde tekrarlama riski daha yüksektir.

Genital Siğilden Nasıl Korunurum?

Genital siğilden korunmanın en güvenilir yolu cinsel ilişkiden kaçınmak ya da infekte olmadığı bilinen bir cinsel eşle, tek eşli bir ilişki yaşamaktır. Lateks kondomların doğru ve sürekli kullanılışı genital siğil riskini azaltabilir. Fakat kondom ile kaplanmayan alanlarda genital siğil görülebilir. Cinsel ilişki sonrası cinsel bölgeyi yıkama, idrar çıkarmak, antiseptikle temizlemek cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma sağlamaz.

Kendinizi ve Cinsel Eşinizi Koruyun

Genital siğiliniz varsa bu durumu en kısa sürede cinsel eşinize bildirin ve doktora gidip değerlendirilmesini sağlayın. Eğer cinsel eşiniz genital siğil için bir tedavi alıyorsa mutlaka siz de bir doktora görünün. Sizde veya cinsel eşinizde bulgular varken cinsel ilişkiye girmekten kaçının. Eğer genital siğiliniz varsa diğer cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar açısından da test edilmelisiniz. Cinsel eşinize de bu durumu belirtiniz.

Galeri

  • Galeri
  • Galeri

Anlaşmalı Kurumlar