Selülit Tedavisi İzmir Derim Tıp Merkezi
 
Selülit Mezoterapisi ve Tedavisi İzmir

SELÜLİT MEZOTERAPİSİ

Selülit nedir?

Selülit sıklıkla bacak, basen, karın, üst kol bölgelerinde oluşan portakal kabuğu görünümü-deride düzensizlikler- yumru ve çukurcuklarla ile seyreden bir durumdur.

Hangi sıklıkta görülür? 

Beyaz ırkta, ergenlik sonrasında hafif formalarda bile olsa görülme oranı %80 iken siyahi ırkta pek görülmez.

Selülitin hafif formlarında deri normal görünümde olup doku iki parmak arasında sıkıştırıldığında portakal kabuğu görünümü olur. Sonraki evrede deri sıkıştırılmasa bile portakal kabuğu görünümü vardır. Daha derinde küçük yumrular hissedilebilir.

Selülitin Nedenleri

Ailesel yatkınlık, fiziksel hareketsiz yaşam, sürekli oturmak veya uzun saatler ayakta kalmak, dar- sıkan kıyafetler giyilmesi, sürekli topuklu ayakkabı giyilmesi nedenler arasındadır. Yağ ve karbonhidrattan zengin beslenme, fazla tuz tüketilmesi, kilo alımı, az lifli diyetler, sigara ve alkol kullanımı sellüliti arttırırlar. Gebelik, östrojen kullanımı ve bazı ilaçlar, hormonal faktörler, lenfatik dolaşımın bozulması sellülite neden olabilmektedir. Daha ileri evrelerde deride yumrular, çukurcuklar görülmektedir. Bu evrede hafif bir ağrı tabloya eşlik edebilmektedir. Spor yapan, az kilolu kişilerde bu alanlar daha sert dokudayken, kilolu ve spor yapmayanlarda daha yumuşak ve gevşek görünüm olabilmektedir. Varisi olan hastalara bacaklardaki sellülitler ödemli olabilmektedir.

Selülit Tedavileri

Öncelikle selülite yatkınlık yaratan sebepler ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Tuz tüketiminin azaltılması, alkol, sigara kullanımının kesilmesi, lifli gıdalar tüketilmesi, yağlı ve karbonhidratlı besin alımının azaltılması gerekmektedir. Egzersiz yapılması, topuklu ayakkabı giyilmemesi, sürekli oturma veya sürekli ayakta sabit kalarak yapılan işlerde aralıklı olarak hareket edilmesi sellülite yatkınlığı azaltmaktadır.

SELÜLİT MEZOTERAPİSİ 

Selülit mezoterapisinde yağ eritici, dolaşımı hızlandırcı ve bağ dokusunu yumuşatan, deriyi sıkılaştıran bazı ilaçlar enjeksiyon yöntemiyle deri altına, ince iğnelerle enjeksiyon yöntemiyle verilmektedir. Uygulama öncesi lokal anestezik kremlerle deri uyuşturulmaktadır. İnce iğnelerle enjeksiyon yapılmaktadır. Seans süresi uygulanacak alanın genişliğine bağlı olarak 10-25 dakika sürmektedir. Seans aralıkları 1-2 hafta olup seans sayısı 8-10’dur.

MASAJ TEDAVİLERİ

Lenfatik dolaşım bozukluğu selüliti arttırmaktadır. Manuel ve çeşitli aletlerle yapılan masaj tedavileri lenf akımını hızlandırdığından sellülitin azalmasını sağlamaktadır.