Rozase İzmir Derim Tıp Merkezi
 
Rozasea İzmir

ROZASE TEDAVİSİ

Rozase (gül sivilcesi) yüzde kırmızılık, hassasiyet, kırmızı kabarıklıklar, iltihaplı kabarıklıklar ve belirgin kılcal damarlarla seyreden bir deri hastalığıdır. Kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. Başlangıç yaşı 20-50 arasındadır. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte stres, sıcak, güneş maruziyeti, tarçın, çikolata, acı biber, alkol tüketimi ile arttığına dair gözlemler mevcuttur. Mide ülseri ve gastriti olan hastalarda daha şiddetli seyredebilmektedir. Demodex adı verilen deri akarının sayısının bu hastalarda daha fazla olduğu bildirilmiştir. Başlangıçta sadece yüzde kırmızılık ve yanma hissi varken zamanla bu tabloya kılcal damarların genişlemesi, kırmızı kabarıklıklar, iltihaplı kabarıklıklar eklenebilir. Özellikle erkek hastalarda ileri yaşlarda burun derisinin kalınlaşmasıyla seyreden rinofima adı verilen tablo gelişebilmektedir. Bazı hastalarda gözlerde yanma, batma, kuruluk, kaşıntı, ışık hassasiyeti, kirpik diplerinde iltihaplama ve konjuktivit olabilmektedir.

Rozase kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. Başlangıç yaşı 20-50 arasındadır. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte stres, sıcak, güneş maruziyeti, tarçın, çikolata, acı biber, alkol tüketimi ile arttığına dair gözlemler mevcuttur.

Rozase Tedavisi

Rozase tedavisinde çeşitli antibiyotiklerin krem ve hap formları kullanılmaktadır. Hastanın cildine uygun dermokozmetik yıkama ve nemlendirme ürünleri, güneş koruyucular ve diyet önerilmektedir. Şiddetli olgularda izotretinoin kullanılabilir. Kılcal damar genişlemeleri ve yoğun kırmızılığı olan hastalara damar lazeri ve limelight IPL tedavileri uygulanabilir. Rinofima hastalarına deri kalınlaşmasını azaltmak için fraksiyonel lazer yapılabilir. Şiddetli hastalara plastik cerrahi tarafından operasyon planlanabilir.