Prof. Dr. Göksun Karaman ile röportaj

Prof. Dr. Göksun Karaman ile röportaj

1 – Derim Dermatoloji İzmir’de sağlık ve güzellik denildiğinde akla gelen ilk duraklardan biri… İş birliğiniz nasıl başladı, bizlerle paylaşır mısınız?

Derim Dermatoloji Dal Merkezi ekibi ile 2018 yazında tanıştık. Benim iş değişikliği kararım ile onların ekibi genişletme kararları zamanlama olarak güzel bir tesadüfle çakıştı. Derim’in çalışma ortamı, mesleki etiğe verilen önem ve kaliteli sağlık hizmeti anlayışı karşılıklı beraber çalışma isteğimizi oluşturdu. Çalışma hayatıma güzel İzmir’de devam etme fikri de doğrusu çok sıcak geldi.

2 – Göksun Hanım mesleki serüveninizin hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?

Benim eğitim ve mesleki hikayem Ankara’da başlar. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi 1989 mezunlarındanım. Ankara Hastanesi Dermatoloji bölümünde Deri ve Zührevi Hastalıklar (branşımızın tam adı budur) uzmanlık eğitimimi tamamlayıp yine Ankara’da mecburi hizmetimi yaptım. Daha sonra mesleğime hem hekim hem eğitimci bir akademisyen olarak devam etme isteğim nedeni ile Aydın’da Adnan Menderes Üniversitesi’nde göreve başladım. 2002 yılında doçentlik, 2007 yılında profesörlük ünvanlarını hakederek 2016 yılına kadar bu kurumda öğretim üyesi olarak çalıştım. Bu zaman zarfında sağlık hizmeti vermenin yanında hem akademik ve bilimsel çalışmalar yapmak, hem de tıp ve uzmanlık öğrencisi eğitiminde yer almak oldukça yüksek mesleki tatmin yarattı. Emekli olduktan sonra ise çalışma hayatıma özel sağlık merkezlerinde devam etme kararı aldım.

3 – Estetik dermatoloji alanında da çalışmalar yapıyorsunuz. Kadınlara her anlamda fark yaratan bir güzellik sunuyorsunuz. Bu kapsamda merkezinizde ne gibi hizmetler veriyorsunuz? Polikliniğinizde bizi neler bekliyor?

Merkezimizde günümüzde estetik dermatoloji alanında yapılan tüm işlemler ve uygulamalara erişmek mümkün. Fibroblast kültürü, çeşitli lazer uygulamaları, cilt bakımı gibi tüm cilt yenileyici ve toparlayıcı işlemleri yapabilecek alt yapıya sahibiz. Her türlü yaş grubuna hitap edebilecek ve çözüm sunabilecek tıbbi ve kozmetik cihazlarımız mevcut. Bu uygulamalar ile ilgili ihtiyaç duyan ve merak eden hastalarımıza tecrübelerimizi ve imkanlarımızı anlatmak amacı ile web sitemizde sık sık güncellenen ayrıntılı sunumlar ve yazılar hazırlıyoruz.

4 – Derim Dermatoloji bildiğimiz güzellik merkezlerinden ne kadar farklı?

Öncelikle Derim Dermatolojinin bir güzellik merkezi olmadığının altını çizmek gerekir. Derim Dermatoloji sağlık hizmeti veren aynı zamanda kozmetik uygulamalar yapılan bir tıp merkezidir. Farkı yaratan girişimsel işlemlerin hepsinin hekimler tarafından yapılmasıdır. Mesleğinde başarılı ve tecrübeli hekim kadrosu, güleryüzlü ve eğitimli yardımcı sağlık personeli, en iyi malzemenin ve en iyi cihazların kullanılmasına verilen önem, sağlıklı ve kaliteli hizmet sunmanın öncelik olarak benimsendiği anlayış içindeki ç.alışma disiplini bu farkı daha da belirgin kılmaktadır.

5 – Öne çıkan ve sıkça gerçekleştirdiğiniz uygulamalarınız neler?

En yeni olarak fibroblast kültürünü vurgulamak isterim. Çok özel bir uygulama, güvenilir bir laboratuar ile çalışıyoruz, bu yöntemde kendi deri hücreleriniz kullanılıyor. Deri yaşlanması tedavisinde en güçlü uygulamalardan birisidir. Bunun dışında botoks, lazer uygulamaları ve iğneli radyofrekans yöntemini sayabilirim.

6 – Cilt bakımı oldukça önemli bir konu. Hangi yaştan itibaren cilt bakımına başlanmalı, siz bu noktada hangi uygulamaları yapıyorsunuz?

Cilt bakımı temizleme ve nemlendirme şeklinde aslında bebeklik döneminde başlamalı. Ama profesyonel cilt bakımı sivilceleri azaltmaya veya oluşmasını engellemeye yönelik olarak ergenlik döneminde yapılabilir. Erişkin dönemde rutin hale gelmesinde fayda var. İhtiyaca göre bir veya birkaç ayda bir yapılan profesyonel cilt bakımı derin temizlik ve nemlenme sağlar. Hem cildin daha bakımlı ve parlak görünmesine destek olur, hem de aslında cildinize ileriye yönelik yaptığınız bir yatırımdır. Bizim merkezimizde hem klasik hem vakumlu system profesyonel cilt bakımı yapılmaktadır ve bazı durumlarda tedavimizin bir parçası olarak da kullanıyoruz.

7 – Kullanılan kozmetik ürünler de cilt bakımımızın sağlığını etkiliyor. Kozmetik ürün seçerken sizce nelere dikkat etmek gerekiyor? 

Kişisel bakım ürünleri olan kozmetik ürünler tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de inanılmaz bir pazar oluşturuyor. Çok çeşitli markalar ve alternatifler var. Seçim aşamasına geldiğinizde hangi ürünün doğru ve uygun ürün olduğuna karar vermek gerçekten çok zorlayıcı olabiliyor. Cilt bakımının olmazsa olmazı bence düzenli olarak temizleyici, nemlendirici ve yaz aylarında güneşten koruyucu kullanmaktır. Kanserojen madde içermemesi en temel hedef olmalı, parfüm içermeyenler tercih edilmelidir. Cilt tipinize, yaşınıza ve ihtiyacınıza uygun ürüne karar vermek için dermatoloğunuza danışmanızı öneririm.

8 – Hangi uygulamalar hangi mevsimlerde yapılmalı?

Cildin üzerinde belirgin kızarıklık veya soyulmaya neden olan işlemler yaz döneminde yapılmamalıdır. Kimyasal maddelerle veya lazerle soyma işlemleri, fraksiyonel lazer ve leke tedavilerinin çoğunluğu yılın sonbahar, ilkbahar arasındaki aylarında yapılabilir. Aynı zamanda damar lazeri ve lazer epilasyon uygulamaları güneş gören vücut bölgelerinde yaz döneminde uygulanmaz. Botoks ve dolgu uygulamaları, mezoterapi, PRP ve terleme tedavisi her mevsim uygulanabilir.

9 – Lazer epilasyon günümüzde pek çok kadının tercih ettiği bir yöntem. Fakat bu konuda akıllarda pek çok soru var… Bize lazer epilasyon uygulamasından ve dikkat edilmesi gerekenlerden bahseder misiniz?

Lazer epilasyon sadece kadınların değil pek çok erkeğin de tercih ettiği bir yöntem ve çok büyük bir rahatlık sunuyor. Günümüzde farklı dalga boyunda ve güçte çok sayıda lazer cihazı istenmeyen kılların kalıcı olarak yok edilmesi amacı ile kullanılıyor. Kişiye uygun cihaz ve doz seçimi yapıldığında deri ve diğer dokularda her hangi bir hasar meydana gelmeden istenen sonuçları elde etmek mümkün. Ancak uygun olmayan dozlarda kullanım ciddi deri yanıklarına ve sonrasında kalıcı izlere ve renk değişikliklerine neden olabilir.

Lazer cihazları tibbi cihazlardır, sadece doktor kontrolünde kullanılabilir. Güzellik salonlarında veya kuaförlerde kullanılması yasal olarak da yasaklanmış durumdadır. Bir sorun oluşması durumunda erken müdahale ve gerekirse tedavi yapılabilmesi önemlidir. Bu nedenle lazer epilasyona başlamak isteyen kişilerin merkez seçerken fiyat avantajından önce hangi cihazın kullanıldığı, doktor kontrolünde olup olmadığı, uygulama yapacak kişilerin yetkinliği, ortamın hijyen kurallarına uygun olup olmadığı konularına önem vermesi gerekir. Ayrıca tüylenme artışının hormonal problemler sonucu ortaya çıkabileceği ve epilasyon dışında tedaviler gerektiren bir durum olabileceği de unutulmamalıdır.

10 – Dermakozmetik alanında son trendler neler?

Son trendler denilince ilk akla gelen fibroblast kültürü kullanarak cilt gençleştirme tedavisi. Bu uygulama kök hücre olarak da biliniyor. Derinin destek tabakasını oluşturan hücrelerin  özel hücre kültürlerinde haftalar içinde çoğaltılması ve sonrasında tekrar deriye kazandırılması esasına dayanan oldukça güçlü etkiye sahip bir uygulamadır. Bunun yanında altın iğne olarak da bilinen iğneli radyofrekans, ip uygulamaları, kollajen enjeksiyonları da bu konuda akla gelecek uygulamalar.

11 – Bazı merkezlerde tecrübeli ve ehil olmayan eller tarafından uygulamalar yapıldığını ve kötü sonuçlar doğurduğunu biliyoruz. Bu konuda neler söylersiniz?

Bir dokun, bin ah işit türünden bir soru oldu bu. Zaman zaman lazer, botoks, dolgu, mezoterapi gibi girişimsel işlemlerin hekim dahi olmayan kişiler tarafından yapıldığını duyabiliyoruz Aslında kozmetik uygulamaların kimler tarafından ve hangi koşullarda yapılabileceği yasalarla belirlenmiştir. Yıllardır bu konuda ciddi hukuk mücadelesi verilmekte. Ehil olmayan ellerin oluşturduğu komplikasyonları çözmek zorunda kalmak hem hastalar hem de bizler için çok acı. Bizim bu konudaki söylemimiz “derinizi lütfen dermatoloğunuza emanet ediniz” şeklindedir.