Leke Tedavileri İzmir Derim Tıp Merkezi
 
Leke Tedavileri İzmir

CİLT LEKELERİ TEDAVİLERİ

Cilt lekeleri terimi esasında altı çok fazla doldurulabilecek geniş kapsamlıdır. Çünkü hastalar ciltleri üzerinde oluşan her değişikliği cilt lekesi olarak adlandırabilmektedir. Bizim açımızdan cilt lekesi cilt altında cilde renk veren melanosit adını verdiğimiz yapıların normalden fazla olması sonrası cilt üzerinde oluşan renk değişimi olarak tanımlanabilir. Gerçek cilt lekelerinde cilt üzerinde farklı tonlarda olmak üzere kahverengi, mor, siyah gibi renklenmeler olmaktadır. Oluşan renk değişimini cilt altında yerleşmiş olan melanosit miktarı ve yoğunluğu etkilemektedir.

Lekelerin en sık görüldüğü bölge yüz bölgesi olup sıklıkla gebelik esnasında oluşmaktadır. Bunun dışında lekelerin ortaya çıkma sebepleri ilaç kullanımı, kontrolsüz güneş maruziyeti, uygunsuz yapılan uygulamalar ve cilt üzerinde oluşan yara vs. olarak sıralanabilmektedir. Oluşan lekelerin tedavisi tahmin edildiği kadar kolay olmamaktadır. Çünkü lekelerin oluşumuna neden olan melanositleri cilt altından uzaklaştırmak kolay omamaktadır.

Cilt lekesi tedavisi kişiye, lekenin yerleşim yerine ve yaygınlığına göre değişmekle birlikte en sık kimyasal peeling, mezoterapi, prp lazer uygulamaları tercih edilmektedir. Leke tedavilerinin bir çoğu kış döneminde yapılmakta. Tedavi süresince ve tedavi sonrası hastaların mutlak güneş koruyucu kullanması gerekmektedir. Leke tedavisinin sonuçları kişilere göre değişmekle birlikte tedavi sonrası lekelerin geri dönüş ihtimalinin olduğu unutulmamalıdır.

Cilt lekesi herkeste her dönem ortaya çıkabilmekte, yaygınlığı ve yoğunluğu da kişiye göre değişebilmektedir. Lekelerin ortaya çıkışındaki mekanizma tam olarak bilinmese de hormanal faktörler etkili gibi görünmektedir. Çünkü yüz bölgesinde en sık lekelenme gebelik veya hormonal tedavi esnasında ortaya çıkmaktadır. Her kişinin lekelenmeye yatkınlığı farklı olmaktadır.

Kimyasal Peeling ile Leke Tedavisi

Kimyasal peeling soyucu ajanın deriye uygulanması ile kontrollü bir yara oluşturarak deride önce yıkım daha sonra yenilenme oluşmasını sağlayan işlemdir. KP işlemi cildi canlandırmak amacıyla uygulanır. Bu şekilde daha parlak, genç, temiz bir cilt görünümü kazanılır.

Bu şekilde cilt adeta yeniden hayat kazanır. Alttan yeni deri hücre yapımını uyardığı için sanılanın aksine deri incelmez, üstteki kaba ve pürüzlü tabaka kaybolur. Kimyasal peeling oldukça eski bir tedavi yöntemidir. En sık kullanılan soyucu ajanlar arasında meyve asitleri olan alfa hidroksi asitler (glikolik asit, sitrik asit, laktik asit, malik asit, piruvik asit), triklorasetik asit ve jessner yer alır. KP ile daha sağlıklı, parlak ve pürüzsüz bir deri oluşur. Derinin nemi artar. Sivilce ve izleri kaybolur. Tıkalı gözenekler (komedon) açılır. Genişlemiş gözenekler (porlar) küçülür. İnce kırışıklıklarda belirgin azalma olur. Leke tedavisi yapılır. Soyulmanın derinliği kullanılan kimyasal ajanın tipine, konsantrasyonuna ve uygulama süresine bağlıdır. KP ajanı deriye uygulanmadan önce temizleme işlemi uygulanır. Bu sayede derideki fazla yağ alınır, KP ajanının deriye homojen dağılımı ve daha derine inmesi sağlanır. Bu işlem ardından KP ajanı uygulanır.

Peeling sonrasında cilt yenileyici kremler ve güneş koruyucular kullanılır. Kimyasal peeling’ten sonra geçici kızarıklık, kabuklanma ve soyulma olabilir. Yüzeysel peelingler 1-3 haftalık aralıklarla uygulanabilirken, orta derecedeki peelingler 1-6 ay aralıkla uygulanabilir. Kimyasal peeling öncesi ve seans aralıklarında A vitamini türevi retinoik asitli kremler kullanılmalıdır. Bu ürünler peelinglerin etkinliğini arttırır. Leke tedavisi görenlerde bu ürünlerin yanı sıra leke giderici kremler de tedaviye eklenebilir.

Enzim Peeling ile Leke Tedavisi

Enzim Peeling, Ciltte yaş, gebelik ve güneş ışınlarına maruz kalma sonucu oluşan koyu lekelerin tedavisinde en etkili yöntemlerden biridir. Enzim Peeling deride bulunan melanin miktarını azaltarak pigmentasyonu baskılayan etkin bir leke tedavisidir. Deride çeşitli bölgelerde görülen koyulaşma ve lekelenme bu bölgede melanin miktarının aşırı artmasından kaynaklanmaktadır. Enzim Peeling deri renginin belli bölgelerde koyu bir renge dönüşmesine sebep olan mekanizmanın içinde aktif rol oynayan tyrosinase adlı bir enzimin baskılanmasını sağlar. Bu enzimin baskılanması sonucu derideki melanin oluşumu azalarak cildin koyulaşmış bölümlerinin rengi açılır ve bundan kaynaklanan lekelerin etkin tedavisi sağlanır. Derideki lekeler tedaviye başlandıktan 1 hafta sonra kaybolmaya başlar. Deri rengi ne kadar koyu ise lekelerin tamamen kaybolması o kadar uzun sürer. 2-3 hafta sonra cilt çok daha parlak ve sağlıklı görünür. Enzim Peeling uygulanan adayların çok büyük bir çoğunluğunda koyu lekeler 4-6 hafta içinde büyük oranda kaybolur.

Q Switch Lazer ile Leke Tedavisi

Kliniğimizde bulunan Q-swich lazerin KTP ve ND-YAG olmak üzere iki dalga boyu bulunmaktadır. Q-Swich KTP lazer ile güneş lekeleri ve kafeola lekesi tedavi edilebilmektedir. Bu lekeler yüzeyel yerleşimlidir. İşlem öncesi anestezik krem sürülür. Uygulama sırasında uygulanan soğuk hava da ağrının azaltılmasına yardımcı olur. Tedavi lekelerin büyüklük ve sayısına göre 5-20 dakika sürmektedir. Sonrasında bir hafta boyunca oluşabilecek kabuklanma için uygun kremler ve 1 ay boyunca güneş koruyucu kremler kullanılması gerekmektedir. Q-swich ND-YAG lazer ile melasma adı verilen gebelik, hormonal durumlar, güneşin etkisiyle ortaya çıkan daha geniş yüz lekeleri, boyun dekolte ve genital bölgede yer alan lekelenmeler için kullanılmaktadır. Öncesinde uyuşturma gerektirmez. Uygulama sırasında verilen soğuk hava gerekli toleransı sağlamaya yetmektedir. İşlem lekenin genişliğine göre 10-20 dakika sürer. 2 hafta aralıklarla 6-9 seans uygulanmaktadır. Sonrasında yara-kabuklama olmaz, güneş kremi kullanılması önerilir. Bu uygulamada lazerin gözenek sıkılaştırma, deride toparlanma, canlanma etkileri de görülmektedir.

Ablatif Lazer ile Leke Tedavisi

Ablatif lazer lekeli deriyi soyarak etki göstermektedir. Kliniğimizde Er-YAG lazer bu amaçla kullanılmaktadır. Kafeola lekesi, küçük güneş ve yaşlılık lekeleri tedavisinde kullanılmaktadır. İşlem öncesi deriye anestezik krem sürülerek uyuşması sağlanır. Uygulama lekenin büyüklüğüne göre 5-15 dakika arasında sürer. Sonrasında oluşan kabuklanma için bakım kremleri ve güneş korucu krem kullanımı önerilir. Genellikle 1-2 seans yeterli olmaktadır.

Limelight ile Leke Tedavisi

Yoğun ışık kaynağı (IPL) cihazı olan limelight cihazı ile küçük güneş lekeleri ve çiller tedavi edilebilmektedir. Uygulama öncesi deri uyuşturulur, gözler korunarak tedavi uygulanır. 10-20 dakika süren işlem sonrasında deride kızarıklık, kabuklama olabilmektedir. Uygun kremlerle bakım ve güneş koruma önerilir. İşlem 1 ay arayla ihtiyaca göre 2-4 seans uygulanır.

Leke Mezoterapisi ile Leke Tedavisi

Mezoterapi deriye ilaçların küçük iğnelerle enjeksiyon işlemidir. Güneş lekeleri, gebelik ve hormonal nedenlerle ortaya çıkan, deri yaralanmaları ve bazı işlemlerden sonra oluşabilen lekelerin tedavisinde kullanılır. Hyaluronik asit ve cilt açıcı, aydınlatıcı çeşitli maddeler ve vitaminler içeren mezoterapi ürünleri deriye enjekte edilir. İşlem öncesi ansestezik kremle uyuşma sağlanır. Uygulama 15-20 dakika sürer. 1 hafta arayla 4-8 seans yapılır. İşlem sonrası hafif kızarıklık, nadiren enjeksiyon yerlerinde geçici morluk oluşabilmektedir. Sonrasında güneş koruyucu krem kullanılması önerilir.

PRP GRP ile Leke Tedavisi

Plateletler ve içerdikleri büyüme faktörleri yaşlanmakta olan derinin onarılarak daha canlı, parlak görünmesini sağlar, lekeli ciltlerde açılma izlenir. Dökülmekte olan saçın tekrar canlanması, incelmiş olan tüylerin kalınlaşması ve uzamasını sağlar. Deri gençleştirilmesi, saç dökülmesi, sivilce-yara izleri, çatlak tedavisi, kırışıklıkların azaltılması, cilt kalitesinin arttırılması için kullanılan PRP ayrıca spor yaralanmaları ve eklem ağrılarının tedavisi, kronik yaraların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Kişinin kanı özel tüplere alınıp santrifüj edilerek kırmızı kan hücreleri ve serum ayrılır. Ayrılan serum başka bir tüpe alınarak tekrar santrifüj edilir. Elde edilen serum ince iğnelerle ihtiyaç duyulan alana enjekte edilir.