Cilt lekeleri terimi esasında altı çok fazla doldurulabilecek geniş kapsamlıdır. Çünkü hastalar ciltleri üzerinde oluşan her değişikliği cilt lekesi olarak adlandırabilmektedir. Bizim açımızdan cilt lekesi cilt altında cilde renk veren melanosit adını verdiğimiz yapıların normalden fazla olması sonrası cilt üzerinde oluşan renk değişimi olarak tanımlanabilir.

Gerçek cilt lekelerinde cilt üzerinde farklı tonlarda olmak üzere kahverengi, mor, siyah gibi renklenmeler olmaktadır. Oluşan renk değişimini cilt altında yerleşmiş olan melanosit miktarı ve yoğunluğu etkilemektedir.

LekeMaskesi

Cilt lekesi herkeste her dönem ortaya çıkabilmekte, yaygınlığı ve yoğunluğu da kişiye göre değişebilmektedir. Lekelerin ortaya çıkışındaki mekanizma tam olarak bilinmese de hormanal faktörler etkili gibi görünmektedir. Çünkü yüz bölgesinde en sık lekelenme gebelik veya hormonal tedavi esnasında ortaya çıkmaktadır.

Her kişinin lekelenmeye yatkınlığı farklı olmaktadır. Lekelerin en sık görüldüğü bölge yüz bölgesi olup sıklıkla gebelik esnasında oluşmaktadır. Bunun dışında lekelerin ortaya çıkma sebepleri ilaç kullanımı, kontrolsüz güneş maruziyeti, uygunsuz yapılan uygulamalar ve cilt üzerinde oluşan yara vs. olarak sıralanabilmektedir.

Oluşan lekelerin tedavisi tahmin edildiği kadar kolay olmamaktadır. Çünkü lekelerin oluşumuna neden olan melanositleri cilt altından uzaklaştırmak kolay omamaktadır. Cilt lekesi tedavisi kişiye, lekenin yerleşim yerine ve yaygınlığına göre değişmekle birlikte en sık kimyasal peeling, mezoterapi, prp lazer uygulamaları tercih edilmektedir.

Leke tedavilerinin bir çoğu kış döneminde yapılmakta. Tedavi süresince ve tedavi sonrası hastaların mutlak güneş koruyucu kullanması gerekmektedir. Leke tedavisinin sonuçları kişilere göre değişmekle birlikte tedavi sonrası lekelerin geri dönüş ihtimalinin olduğu unutulmamalıdır.


Bize Yazın, Biz Size Ulaşalım


Anlaşmalı Kurumlar