Kılcal Damar Tedavisi İzmir Derim Tıp Merkezi
 
Lazerle Kılcal Damar Tedavisi İzmir

LAZERLE KILCAL DAMAR TEDAVİSİ

Damar lazeri kırmızı kan hücresinin temel maddesi olan hemoglobini kromofor (enejisini emen) olarak kullanan lazer sistemidir. Damarda bolca bulunan hemoglobin sayesinde bu lazer sistemi damarı yakabilmektedir.

Damarın yerine, boyutuna, sayısına bağlı olarak tedavi tek veya çoklu seanslar halinde uygulanmaktadır. Seans aralıkları 4-6 hafta olacak şekilde planlanmaktadır. Seans süresi lezyonun büyüklüğüne göre 1-20 dakika arasında sürmektedir.

Damar lazerleri hangi rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılır ?

Hemanjiom (damar beni)

Porto şarabı lekesi Anjiofibrom,

anjiokeratom Telenjiektaziler (kılcal damar genişlemeleri)

İnce varisler

Piyojenik granülom

Spider anjiom (örümcek damar beni)

Civatte poikiloderması

Rosacea’ya (gül sivilceleri) eşlik eden

damarlar Venöz lake lezyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Damar Lazeri Nasıl Yapılır?

Kliniğimizde damar lezyonlarının tedavisinde uzun atımlı ND- YAG lazer ve limelight IPL cihazı kullanılmaktadır. Damar tedavisi için başvuran hastaların muayenesi yapılmakta, damar lezyonunun yerleşim yerine göre gerekli görülen tetkikleri planlanmakta, tedaviye engel olabilecek durumlar sorgulanmakta, engel bir durum yoksa tedaviye başlanmaktadır. Hastanın lazer tedavisinin daha iyi sonuçlanması için varsa duruma yatkınlık yaratan etkenleri tespit etmek amaçlı tetkikleri yapılmakta (örneğin bacak kılcal damarları ve ince varisleri olan hastada derin büyük toplardamarlarda yetmezlik olması gibi) ve ilgili branşlarla konsulte edilerek temeldeki nedenin tedavisi sağlanmaktadır. Tedavi uygulanacak olan alan seans öncesinde kremlerle uyuşturulabilmekte, uygulama sırasında ve sonrasında soğuk kompres yapılarak ağrı olmaması sağlanmaktadır . Tedavi sonrasında birkaç dakika veya saat süren kırmızılık olabilmektedir. Gereken hastalarda işlem sonrasında bakım kremleri verilmekte ve düzenli güneşten korunma önerilmekte, rahatsızlığın tekrarlamaması için hasta bilgilendirilmektedir