Göz Kapağı Estetik Ameliyatı İzmir Derim Tıp Merkezi
 
Göz Kapağı Estetik Ameliyatı İzmir

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ  / BLEFAROPLASTİ

Gözler ve göz çevresi güzelliği, tüm yaş grupları için önemlidir. Gözler iletişim kurmanın en etkili yoludur. Gözleriniz yorgun, yaşlı veya kızgın görünüyorsa, karşınızda ki kişilerde yanlış bir etki yaratıyor olabilirsiniz.  Güneş ışınlarına maruz kalma, hava kirliliği, düzensiz uyku, aşırı sigara ve alkol kullanımı gibi etkenler cildin yaşlanma sürecini hızlandırmaktadır.

Yaşın ilerlemesi ile birlikte yer çekiminin de etkisiyle doğal olarak ciltte sarkmalar meydana gelmektedir. Göz çevresinde bulunan destekleyici yapılar zayıflamaya başlar bunun sonucunda deri gevşer, elastikiyet azalır. Bu sürece paralel olarak göz kapaklarında da torbalanma, ciltte bollaşma, renk değişikliği, gevşeme, kırışıklık gibi bulgular ortaya çıkar.

Göz kapağı estetiği ya da Blefaroplasti, alt ve üst göz kapaklarına uygulanan, sarkmış deri ve fazla kas dokusunun çıkarılması ve göz çevresi dokularının gerdirilmesine yönelik plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılan cerrahi uygulamalar bütünüdür. Doğal yaşlanma sürecinde göz çevresindeki hassas cilt ve kaslar önemli ölçüde etkilenebilir. Taze ve daha genç bir görünüm elde etmek için göz kapağı estetiği etkili bir yöntemdir. Aşağıda ki problemlerin birine veya bir kaçına sahipseniz ameliyat olabilirsiniz. Alt Göz Kapağında Sarkma Üst Göz Kapağında Sarkma Göz Kapaklarında Aşırı Yağ Birikimi Göz Altı Torbalanması Fazla Derinin Görmeyi Etkilemesi Göz estetiğinde kaşların durumu, cilt kalınlığı, kapaklardaki yağ miktarı ve kapağı kaldıran kas gücü dikkatli bir şekilde değerlendiriyoruz. Bu değerlendirme neticesinde ancak kesin olarak ameliyat planlıyoruz.

ÜST GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

Üst göz kapağı estetiği bölgedeki fazla deri ve kas dokusunun kesilerek çıkarılması işlemidir. Ameliyat izinin görünmemesi için göz kapağı katlanma çizgisinden kesi yapılır. Üst Göz Kapağı ameliyatı bölgesel olarak yapılan anestezi ile gerçekleştirilir.

Ameliyat süresi yaklaşık 20 dakika ile 40 dakika arasında değişmektedir. İyileşme yaklaşık 2 hafta sürer ve bu süre sonrasında göz kapakları normal haline geri döner.

ALT GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

Gençken elmacık kemikleri üzerinde konumlanan yağ yastıkçıkları yaşlanma süreciyle birlikte yer çekiminin de etkisiyle aşağıya doğru yer değiştirir. Bu durum alt göz kapağı altında çökme ve ağız kenarındaki gülme çizgilerinde derinleşme şeklinde yaşlanma belirtilerine neden olur. Ameliyat kesisi kirpiklerin hemen altından yapılır. Cilt kaldırılır ve burada bulunan yağ paketçikleri göz altı çukuruna yayılır, fazla deri ve kas kesilerek çıkarılıp işlem tamamlanır.

Alt göz kapağı estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılan yaklaşık 1-3 saat süren, operasyon sonrası aynı gün taburcu olabildiğiniz bir ameliyattır.

Göz Kapağı Estetiği ameliyatı olacak kişilerde;

Tansiyon Hastalığı Kanama Ve Pıhtılaşma Problemleri,

Aspirin Ve Diğer Kan Sulandırıcı Kullanımı Diabet,

Allerji,

Yara Iyileşmesi Durumu Göz Kapaklarında Periyodik Şişmeler Ve Ödem Olan Hastalar Bazı Hastalıklar Açısından Tetkik Edilmelidir;

Tiroid Hastalığı

Kan Hastalıkları

Kalp Hastalığı konularına dikkat edilmelidir.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Sonrası; 3 Gün Boyunca Gün Içerisinde Uygun Olunan Saatlerde 20 Dakika Buz Uygulaması Yapmak Şişlik Ve Morluğu Azaltacaktır.

Ameliyat Sonrası 3 Gün Boyunca Baş 45-60 Derece Yukarıda Olacak Şekilde Uyumak Gerekir. Göz Kapaklarında Bir Miktar Ödem (Şişme) Ve Morluk Olması Beklenir.

Tamamen Düzelmesi 15 Gün Civarındadır. Ameliyat Sonrasında 3 Gün Sonra Duş Alabilirsiniz. Ameliyat Sonrasında 2-3 Hafta Yüzmek Önerilmez.

Kontak Lens Kullanıyorsanız, Ameliyat Sonrası 2 Hafta Kontakt Lens Kullanımına Ara Vermeniz Önerilir.