Göz Altı Işık Dolgusu

Göz Altı Işık Dolgusu

 

Hyalüronik asit içerikli dolgu maddeleri artan teknoloji ile birlikte ameliyatsız estetik uygulamalarda her geçen gün bizlere daha fazla yardımcı olmakta. Artık daha sık uygulamaya başladığımız uygulama alanlarından bir tanesi de göz altı. Göz altlarında en fazla rahatsızlığa neden olan durum çökme, oluklanma, torbalanma, kırışıklık ve morluk şeklinde olmaktadır. Anatomik olarak kısıtlı bir bölge olduğu için bahsi geçen şikayetlerin çözümünde cerrahi uygulama şansı çok fazla olmamaktadır. O yüzden birçok sorunu çözebiliyor olması ve kolaylıkla uygulanabiliyor olması nedeni ile ışık dolguları sıklıkla tercih edilmektedir. Göz altı morluklarının en sık nedeni yapısal olmakla birlikte göz altı kas ve damar yapılarından da kaynaklanabilmektedir. Işık dolgusu uygulaması sonrası yapısal morluklarda daha az olmak üzere göz altı morluklarında açılma görülebilmektedir.

Göz altı için tercih edilecek dolgunun seçimi çok önemlidir. Çünkü göz altı diğer bölgelerden farklı olarak anatomik kısıtlılıklara sahiptir. Dolgu uygulaması sonrası dolgunun göz altında dağılabileceği alan çok küçüktür. O yüzden yanlış dolgu seçimi ve yanlış uygulama göz altlarına istenilenden daha fazla şişme veya cilt altında kötü görünüme neden olan tümseklere neden olabilmektedir.Göz altı ışık dolgusu doğru hastaya doğru şekilde uygulandığı sürece etkili ve memnun edici bir uygulamadır. Hastaların göz altı çökmelerindeki azalma daha az yorgun, daha canlı ve aydınlanmış bir görünüme neden olmaktadır. Aynı şekilde torbalanma görünümündeki azalma ve renk açılması da görsel olarak aydınlanma etkisi yaratmaktadır. O yüzden bu uygulamaya ışık dolgusu ismi verilmektedir.

Uygulama göz altına yapıldığı için bir çok hastada haklı olarak tedirginliğe neden olmaktadır. Uzman hekimler tarafından yapılan doğru uygulamalar hasta açısından güvenli olmaktadır. Ama uygun olmayan kişiler tarafından yapılan uygulamalar ciddi risk taşımaktadır.

Işık dolgusu göz altına iğne ve kanül yardımı ile yapılabilmektedir. Ucu künt kanül ile yapılan uygulamalar hem güvenli, hem de tek bir girişten girilerek yapıldığı için hasta açısından konforlu olmaktadır.Göz altı ışık dolgularının yaklaşık 1 yıl kadar kalıcılığı olmakta, bu süre sonunda göz altı yine eski görünümüne dönmektedir. Işık dolgusu yaklaşık 20 dakika kadar süren, doğru yapıldığı sürece herhangi bir morluk veya şişliğe neden olmayan, günlük yaşantı ve iş hayatını etkilemeyen güzel bir uygulamadır.