Lazerle Dövme Silme İzmir Derim Tıp Merkezi
 
Lazerle Dövme Silme İzmir

Q SWITCH LAZER İLE DÖVME SİLME

Dövme yaptırmanın 10.000 yıllık tarihi olduğu düşünülmektedir. Dövme kendimizi ifade etme yollarından biridir. Kendimizi nasıl tanımladığımızı , hangi gruba, inanışa ait olduğumuzu göstermek, farkımıza varılmasını sağlamak, ispatlamak (aşkımızı, hayat felsefemizi, çocuğumuza, işimize olan sevgimizi), hayatımıza iz bırakmış deneyimlerimizi, uğurlu olduğunu düşündüğümüz simgeleri derimize işletmek, görünür kılmak, hep hatırlamak amacıyla yapılabiliyor .

Daha çekici veya daha korkutucu olma isteği , bir şeye isyan ediyor veya bir şeyi onaylıyor olduğunu gösterme isteği de olabilir nedeni. Ya da canımız öyle istemiştir, görüntü hoşumuza gitmiştir, çılgınlık yapasımız gelmiştir.

Dövmeler yaptırıldıktan bir süre sonra yaptırma nedenimiz ile ilgili fikrimiz değişebilir. Yaptırdığımız şekli, yeri, rengi beğenmeyebiliriz. Aşkımız bitebilir, fikrimiz ve aidiyet hissimiz değişebilir. Vücudumuzda belirgin iz, leke , dövme olmaması gereken işlere girmek istiyor olabiliriz. İster anlık çılgınlık –hevesle , ister uzun uzun düşünülüp planlanarak yapılmış olsun dövmemizden pişman olabiliriz

Dövme Silmede Hangi Lazer Kullanılır?

Kliniğimizde dövme silme işlemi için Q-swiched ND-YAG ve KTP lazer kullanılmaktadır. Bu lazer ışınları derinin orta ve derin tabakasındaki dövmeye rengini veren bileşikler tarafında emilir ve yarattığı ısı ile boya parçalanır. Derideki makrofaj adı verilen bağışıklık hücreleri parçalanmış boya atıklarını vücuttan atılmasını sağlar. Q-swich lazer öncesinde yapılan fraxionel lazer uygulaması bu atılımı hızlandırmaktadır .

Hangi Dövmeler Silinebilir

Koyu renk özellikle siyah renkli dövmeler daha kolay silinirken renkli dövmeler özellikle sarı, yeşil renk dövmeler daha zor silinmektedir. Ten rengi, cilt özellikleri, dövmenin rengi, boyanın kalitesi, boyanın derinliği, yapıldığı vücut bölgesi başarı derecesini etkiler.

İşlem süresi dövmenin büyüklüğüne göre 5-30 dakika arasında değişmektedir. Seans aralıkları 4-6 hafta olacak şekilde planlanır. Toplam seans 3-12 arasında değişmektedir.

İşlemin hemen sonrasında kırmızılık ve hafif ödem olabilmekte 7-10 süren kabuklanma olabilmektedir. Bu dönemde uygun bakım ve güneş koruyucu kremler kullanılmadır.

Dövme silmek acıtır mı ?

Dövme sildirmek yaptırmak kadar olmasa da kadar miktar ağrılı olabilmektedir . hastayı rahatlatmak için işlem öncesi anestezik krem sürülmekte, işlem sırasında soğuk uygulanmaktadır

Kalıcı makyaj ile yapılan kaşlar silinebilir mi ?

Uygun boya kullanıldıysa kalıcı kaşlar dövme silme lazeriyle silinebilmektedir.