Dermaterapi İzmir Derim Tıp Merkezi
 
Cilt Bakımı İzmir

DERMATERAPİ TEDAVİSİ

Dermaroller tedavisi silindirik bir aparatın üzerine yerleştirilmiş çok sayıda (200-500) paslanmaz iğne ile ciltte çok sayıda kanal açma ve bu açılan kanallardan içeriye aktif maddeleri etkin bir biçimde geçirme esasına dayanan ve aynı zamanda açılan bu kanallar sırasında oluşan kanama alanlarından salgılanan maddelerle cildin yeniden yapılandırılmasını amaçlayan bir yöntemdir.

İşlem sırasında kullanılan iğnelerin boyutları (0.5-2 mm) tedavi bölgesine ve uygulama amacına göre değişmektedir. İşlem, cilde uygulanan ürünün daha derine ulaşmasını sağlamasının yanı sıra aynı zamanda doğal kollajen üretimini de tetikler. İşlem sırasında dermaroller üzerindeki iğneler üst deride yüzlerce küçük kanallar açarlar. Bir alandan çoklu kez geçildiğinde, ortalama cm² ‘de 250-500 kanal açılır.

Bu kanallar cilt tarafından yara gibi algılanır ve doğal yara iyileşme sürecinde ortaya çıkan büyüme faktörleri, kollajen, elastin ve hyaluronik asit gibi maddelerin yapımı tetiklenir. Sonuç olarak o bölgede cilt yenilenmesi meydana gelir. Bu sebeple dermaroller yöntemi kırışıklık, sivilce izleri, yara izleri ve çatlak giderme tedavilerinde etkili şekilde kullanılabilir.

Uygulama, işlem yapılacak alana göre 15-20 dakika sürer. Seans aralıkları 2-6 hafta arası olabilmekte ve etkin sonuçların görülmesi için 4-6 seansa ihtiyaç duyulmaktadır. İşlem esnasında deride küçük kanama alanları, işlem sonrasında 2-3 gün sürebilen kızarıklık olabilir.

İşlem sonrasında cilt yenileyici kremler ve güneş koruyucuları kullanılmalıdır. Dermaroller tedavisi cilt yenileme ve ciltte oluşan sarkmaların tedavisinde, sivilce izlerinin azaltılması ve geniş gözeneklerin sıkılaştırılmasında, çatlak (stria) tedavilerinde, saç kaybı tedavilerinde derinin doğal süreçlerle onarım mekanizmalarını tetikleyerek fayda sağlayan bir yöntemdir.