Çene Dolgusu İzmir Derim Tıp Merkezi
 
Çene Dolgusu İzmir

ÇENE DOLGUSU NEDİR?

Çene yüz karakterini belirleyen önemli noktalardan biridir. Genellikle kadında daha yuvarlak erkekte daha köşeli hatlara sahiptir.

Yaşla birlikte kemik erimesi ile çenenin geriye çekildiği gözlenir. Yandan bakıldığında burun ve alınla birlikte yüz profilinin güzel görünmesini sağlayan ana noktalardan birdir. Yan yüz profilinin güzelleştirilmesi, küçük , geride kalan çeneye volüm verilmesi, erkeklerde daha belirgin köşeli hatlar oluşturulması için çeneye dolgu yapılmaktadır.

Çenenin geride olması veya küçülmesi, yaşla beraber derinin sarkması jowl denile bölgede deri fazlalığı görüntüsü oluşturmaktadır. Çene ucuna ve köşesine yapılan dolgular çene hattı (jowl line) bölgesine gerginlik kazandırmaktadır.

Çene Dolgusu Süreci

En sık çapraz bağlı hyaluronik asit dolgular kullanılmaktadır. Yoğun jel kıvamındaki bu dolgular enjektör veya kanülle uygulanabilir. Verilen dolgu miktarına ek olarak hyaluronik asit su tuttuğu için daha fazla hacim vermektedir. Kullanılabilen diğer dolgular kalsiyum hidroksiapatit ve polikaprolakton içerikli dolgulardır.

Çene Dolgusunun Kalıcılığı

Hyaluronik asit dolgular ortalama 12-15 ay boyunca dokuda kalırlar. Vücuttaki hyalurinidaz enzimi zamanla dolguyu eritmektedir.