Çatlak Tedavisi İzmir Derim Tıp Merkezi
 
Çatlak Tedavisi İzmir

ÇATLAK TEDAVİSİ

Çatlaklar derinin gerilmesi sonucu oluşan çizgisel, düz atrofik bantlardır. Hamilelik, hızlı kilo alımı, kasların sporla kalınlaştırılması, ergenlikteki hızlı büyüme ile derinin gerilmesi en sık görülen nedenlerdir. Kortizon kullanımı ve Cushing adı verilen hastalıkta da çatlaklar oluşabilmekte, bu durumdan şüphelenilen hastalarda uygun kan tetkikleri istenmektedir.

Derideki Çatlak Tedavisi Biodermogenesi Teknolojisi İzmir'de İlk ve Tek Derim Dermatoloji Tıp Merkezi'nde...

Çatlakların Tedavisine Ne Zaman Başlanmalıdır?

Çatlaklar mümkünse önlenmeye çalışılmalıdır. Gebelikte 5. Aydan itibaren çatlak önleyici kremler , badem yağı ve nemlendiricilerin günlük kullanımına başlanmalıdır. Bu önlemeye yardımcı kremler kullanılsa bile aşırı kilo alımı çatlağa neden olabilir. Düzenli ve dengeli beslenmeyle aşırı kilo alımı önlenebilir. Gebelik dışında da hızlı kilo alıp- vermelerden kaçınılmalıdır. Vücut geliştirme sporu yapan kişiler de çatlak önleyici kremler kullanabilirler. Bu grup sporcuların kas kütlesini arttırmak amacıyla kullandıkları streoidler çatlak oluşumunu arttırabildiğinden bu konuda dikkatli olunmalı, steroid kullanımından kaçınılmalıdır. Çatlak oluştuktan sonra kırmızı-mor renkli oldukları erken dönemde tedavi başlanması daha iyi sonuçlar vermekle birlikte sedef rengine döndüklerinde de tedaviyle görünümleri iyileştirilebilir.

Çatlak Tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılır

Çatlak tedavisinde başlıca tedavi yöntemleri biodermogenesi, fraksiyonel lazer, iğneli radyofrekans uygulamaları, kollajen ve mezoterapi enjeksiyonlarından oluşmaktadır.

Biodermogenesi ile Çatlak Tedavisi

Biodermogenesi® tedavisinde (Çatlak Tedavisi), hücrenin istediği besin olan sodyum ve potasyum bio uyumlu manyetik alan terapisi ile pompalanmaktadır. Pozitif akımla hücre içine pompalanan sodyum ve potasyum hücrenin ihtiyacı olan besini sağlarken, negatif akım hücre içindeki toksinleri dışarı çıkarır ve detoksifiye (toksinlerden arınma) gerçekleşir. Böylelikle hücre gerekli besini alarak normal seviyesine dönmeye ve tedavi ilerledikçe çatlaklar renklenme özelliğini kazanmaya başlar. Çatlak Tedavisi hiçbir yan etkisi olmayan bir tedavidir. Tamamen bio-uyumlu manyetik alan ile birlikte bazı spesifik amino asit bazlı serumlar cilde yedirilmek suretiyle hiçbir acı hissetmeden, hayat standartlarınıza hiçbir kısıtlama getirmeden çatlaklarınızdan kurtulabilmenizi sağlamaktadır. Yani tedavi devam ederken spora gidebilir, bakımlarınızı yaptırabilir, güneşe çıkabilir, solaryuma gidebilir, çatlaklarınızı bronzlaştırıp sağlıklı cildinizle aynı renk ve bronzluk seviyesine getirebilirsiniz.

Fraksiyonel Lazer ile Çatlak Tedavisi

Kliniğimizde erbiyum yag lazer kullanılmaktadır. Fraksiyonel başlığı deride sütünlar halinde , noktasal yakma alanları oluşturmakta bu yaraların derinliği uygulanacak bölgeye göre ayarlanmaktadır. Yaraların oluşması ve iyileşme dönemi yeni kolajen yapımını sağlamakta, çatlakların daralmasını ve derinin sıkılaşmasını sağlamaktadır . Fraksionel lazer ayda bir kez olacak şekilde seanslar halinde uygulanmaktadır. Ortalama seans sayısı 3-6 arasında değişmektedir. Uygulama sonrası 5-7 gün süren kızarıklık olabilmekte, bu süreçte uygun kremler kullanılmaktadır.

İğneli Radyofrekans ile Çatlak Tedavisi

Başlığında bulunan 24 adet mikro-iğneden gelen radyofrekans enerjisi derinin orta tabakasında ısınma sağlar . Bu ısınma deride kolajen ve elastin üretimini arttırarak ve hasarlı kollajenin tamirini sağlayarak dokuda gençleşme sıkılaşma oluşturur. İşlem öncesi lokal anestezik krem uygulanır. İşlem süresi uygulanacak alanın genişliğine göre 10-30 dakika arasında değişmektedir. Seans aralıkları 2-4 hafta olabilmektedir. Çatlak tedavisinde 5-6 seans uygulanmaktadır.

Mezoterapi ile Çatlak Tedavisi

Çatlakların içine hazır mezoterapi ilaçlarının ince iğnelerle enjekte edilmesidir. İşlem seanslar halinde uygulanmakta, işlem öncesi lokal anestezik kremler sürülmektedir. Seanslar haftada bir , 6-10 kez yapılmaktadır.

Kolajen enjeksiyonu nedir, nasıl yapılır? Doku onarımını sağlayan kolajen deriye ince iğnelerle enjekte edilir. İşlem 2 hafta aralıklarla 3- seans yapılmaktır.