mezoterapi
12 Mart 2019
Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi derinin beslenmesi, sağlığının korunması ve sorunlarının giderilmesine yönelik gerekli ürünlerin derinin uygun tabaklarına mikroenjeksiyonlar şeklinde verilmesi şeklinde yapılan tedavi yöntemidir. Bu şekilde derinin üst ve alt tabakasında doku yenilenmesinin sağlaması hedeflenir.

Deri 3 tabakadan oluşur. Epidermis tabakası: En üst tabakadır. Cildin sağlıklı,parlak ve  genç görünümü epidermis ile ilgilidir. Dermis tabakası: Orta tabakadır ve cildin en fonksiyonel tabakasıdır. Bu tabakada cildi besleyen damarlar, cildin elastikiyetini sağlayan destek dokuları mevcuttur. Cildin elastikiyeti, canlılığı bu tabakaya bağlıdır. Dermisteki destek maddelerini azalması, dolaşımın bozulması ciltte kendini kırışıklıklar, sarkmalar,renk değişimleri şeklinde gösterir. Mezoterapide amaç cildin ihtiyacı olan ilaç ve doğal maddelerin dermis tabakasına verilmesidir. Subdermis tabakası: En alt tabakadır, bu tabakada yağ ve kas yapıları mevcuttur. Bu tabakada biriken yağ hücreleri bölgesel yağlanma olarak kendini gösterir. Dolaşımında bozulma ile ortaya sellülit görünümü çıkar.Özellikle yağ yakıcı uygulamalar bu bölgeye yapılır.

Mezoterapide her hastaya ve sorununa göre farklı ürünler kullanılır. 3-5 mm uzunluğundaki ince iğneler ile ürünler derinin hedeflenen bölgelerine belli aralıklarla birçok noktaya enjekte edilir. Enjeksiyonlar çok ağrılı değildir ve işlem bittikten sonra kişi rahatlıkla günlük hayatına geri dönebilir. İşlem süresi ise genellikle 30 dakikadan kısadır. Uygulama öncesinde cilt antisepsisi sağlanır. Enjeksiyonda kullanılacak ürünler ayrı ayrı da karıştırılabilir, hazır kokteyller içeren karışımlar da kullanılabilir. Enjeksiyon noktalarında kısa sürede gerileyen kızarıklık ve kabarıklıklar görülebilir.

Mezoterapi Hangi Durumların Tedavisinde Kullanılmaktadır?
Mezoterapi yüz, boyun ve dekolte bölgesinde (mesolifting) cilt gerginliği arttırma, kırışıklıkları azaltma,  kollajen üretimini uyarma, cildin yenilenmesini hızlandırma, parlak ve canlı bir görünüm sağlama, gözenekleri sıkılaştırma ve derinin nemini arttırma amacıyla uygulanabilir.

Saç mezoterapisi saç dökülmesini durdurmak, canlılığını kaybetmiş  saçlara sağlıklı ve canlı bir görüntü vermek için uygulanır.

Selülit mezoterapisi portakal kabuğu görünümünü veren bağ dokusu bantlarını azaltır, bağ dokusu bantları arasına sıkışmış yağ dokusunu eritir, sellülit bölgesindeki ödemi azaltmaya yardımcı olur.

Mezoterapinin Herhangi bir Yan Etkisi Var Mıdır?
Mezoterapinin olası yan etkileri çoğunlukla enjeksiyona bağlıdır ve geçicidir. Hafif yanma ve kaşıntı, morluk ve kızarıklık sık görülen yan etkilerdir. Enjeksiyon sonrası kızarıklık saatler içinde geçer, çoğu morluk da bir hafta içinde kaybolur. İşlem öncesi mezoterapi ürünleri içindeki maddelere karşı hassasiyet sorgulanmalıdır.

Ara

Bizi Takip Edin

Anlaşmalı Kurumlar