dovme-silme-derim
20 Kasım 2018
Dövme Silme

İnsanlar kendileri için o an özel olan şeyleri, daha fazla benimsemek amacıyla değişik şekil ve yazıları kalıcı dövme olarak vücudun herhangi bir yerine yaptırmaktadırlar. Fakat bir süre sonra dövmenin kişiyi rahatsız etmeye başlaması ile birlikte sildirmek için değişik çareler aranmaktadır. Lazerlerin tıpta kullanılmaya başlanması ile birlikte, dövme silmek amacı ile lazer uygulamalarına başlanmıştır. Q-switched Nd-YAG lazer değişik renk ve dalga boylarındaki lazer ışınları ile dövme silmede en geniş renk spektrumda etkili olan teknolojilerdir.

Dövme silme işlemi için kullanılan lazer ışını derinin üst tabakalarını geçerek deri altı dokudaki dövmeye rengini veren bileşikler tarafından emilir ve bu maddelerin parçalanıp bağışıklık sistemi tarafından ortadan kaldırılması sağlanır.  Her uygulama sonrası uzaklaştırılan parça sayısına bağlı olarak dövme rengi açılmaktadır.

Yapılan her dövme silme işleminin farklı sonuç vermesi sebebiyle ve riskleri en aza indirmek için dövme silme işlemi kişiye göre değerlendirilmelidir. Ten rengi, cilt özellikleri, dövmenin rengi ve bulunduğu vücut bölgesi önemli kişisel özelliklerdir. Siyah renkli dövmeler her türlü ışığı absorbe edebildiği için bu renk dövmelerin silinmesi daha kolay olabilmektedir. Koyu renkler de siyah renk gibi, lazer tedavisine cevap verdiğinden kolay sonuç alınırken, sarı, yeşil vs. renkler daha spesifik ışık dalga boyu emebildiğinden daha zor ve daha uzun sürede tedavi edilebilirler.

Dövme silme seansları sırasında çoğu zaman anesteziye gerek duyulmasa da hassas kişilere uygulama yapılırken lokal anestezi yapılması faydalı olabilir. Uygulama yapılan bölgede hafif kızarıklık ve şişme olabilir. Kısa süre içerisinde şişlik ve üzerindeki hafif kabuklanma ortadan kalkar. 10-12 seans uygulama yapılmakta ve uygulama araları 4-6 hafta arasında olmalıdır.

Ara

Bizi Takip Edin

Anlaşmalı Kurumlar