Lazer epilasyon İzmir Derim Tıp Merkezi
 
Lazer Epilasyon İzmir

LAZER EPİLASYON

Lazer epilasyon nedir?

Epilasyon vücuttaki istenmeyen kılların kalıcı olarak uzaklaştırılması işlemidir. Bu amaçla en sık kullanılan yöntem lazer epilasyondur.

Lazer epilasyon nasıl etki eder?

Bu yöntemde kıla rengini veren pigmentler lazer ışığını emmekte ve ortaya kıl kökünü yakacak miktarda ısı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kıl kökü ne kadar koyu renkli ise lazerden o kadar çok etkilenmektedir. Kılın rengi açıldıkça lazerin etkinliği azalmaktadır . Bu nedenle kızıl, sarı,beyaz kıllara lazer epilasyon işlemi yapılması uygun değildir.

Epilasyon lazer sistemlerinin temel hedefi koyu renkli pigmentler olduğu için koyu renkli tene sahip hastalarda komplikasyon olmaması için uygun lazer sistemi kullanılmalı, dikkatlice uygun dozlarda yapılmalıdır.

Lazer epilasyon neden yapılır?

Lazer epilasyon tamamen estetik nedenlerle yapılabileceği gibi, bunu gerektiren tıbbi gereklilikler de olabilmektedir. Hirsutizm adı verilen durumda kadınlarda erkek tipi olarak tanımlanan; çene, yüz, göğüs, karın, bel ve sırtta koyu renkli ve kalın kıllar görülmektedir. Bu durum kişinin yaşam kalitesini bozabildiğinden kıllara epilasyon yapılması gerekir. Ağda ve sir ile alımdan sonra kıl köklerinde batık oluşması ve kıl kökü iltihaplanmaları olabilmekte, bu durum leke ve ağrıya yol açabilmektedir.

Lazer epilasyon kılları kalıcı olarak azalttığından bu tekrarlayıcı sorunu gidermektedir. Kalça arasında görülen kıl dönmesi hastalığı şişme, iltihaplanma, akıntı ve koku yapabildiğinden kişinin yaşam kalitesini bozmakta ve ameliyatla tedavi edilmektedir. Ameliyattan sonra bu bölgeye yapılacak lazer epilasyon kılları ve dolayısıyla hastalığın tekrarlama riskini büyük oranda azaltmaktadır. Sadece kadınlar mı lazer epilasyon yaptırır? Son yıllarda erkeklerin de lazer epilasyonu estetik nedenlerle sıkça yaptırdığı görülmektedir. Ayrıca yüzme, koşu, vücut geliştirme sporları yapan erkeklerde bu branşların gereklerinden biri kılların azaltılması, yok edilmesidir . Bazı erkeklerde yanaklarda, kulaklarda ense- boyunda aşırı tüylenme olabilmekte, bu alanlara da lazer epilasyon uygulanmaktadır.

Lazer epilasyona başlamadan önce yapılması gerekenler nelerdir ? 

Lazer epilasyon için başvuran kişilere ihitiyaç halinde hormon ve ultrason tetkikleri yapılmakta, kadın doğum ve endokrin hekimleriyle konsulte edilebilmektedir. Epilasyona engel olabilecek durumlar ve ilaç kullanımları sorgulanmaktadır. Muayenede hastanın kıl rengi, ten rengi, uygulanacak alandaki deri değerlendirilmekte, uygun cihaz ve dozları belirlenmektedir .

Lazer epilasyonda hangi cihazlar kullanılır ? 

Epilasyonda kullanılan lazer teknolojileri birbirlerinden farklıdır. Kliniğimizde 3 farklı lazer sistemi epilasyonda ve bir lazerimiz kıl sarartma, beyazlatmada kullanılmak üzere 4 cihazımız bulunmaktadır.

Alexandrite lazer 755 nm dalga boyunda olup koyu renk kıllar ve açık tenli hastalarda güvenle ve etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Diod lazerimiz 810 nm dalga boyundadır ve buz başlığı bulunmaktadır. Buz başlık ağrısız epilasyon yapılmasını sağlamaktadır.

Nd-YAG lazer 1064 nm dalga boyunda olup deride daha derine inebilmekte, daha koyu tenli ciltlerde güvenli epilasyon sunmaktadır.

Q-swiched Nd-YAG lazer ise epilasyona yanıt vermeyen ince kılların, tüylerin sarartılması ve beyazlatılmasında kullanılmaktadır .

Lazer epilasyon ne kadar sürer? 

Lazer epilasyon seanslar halinde uygulanmakta, seanslar başlangıçta 1 ay arayla yapılmakta, ilerleyen süreçte bu süre 6-8 haftaya uzamaktadır. Seans sayısı kadınlarda minimum 6-8, erkelerde 8-10 seans olmaktadır. Seans uygulanacak alanın büyüklüğüne göre 10-60 dakika sürmektedir. Epilasyon sırasında hava veya lazer başlığı ile soğutma ağrı ve lazer sonrası gelişebilecek kızarıklığı büyük oranda engellemektedir.

Lazer epilasyon seansı öncesi neler yapılmadır ?

Lazer epilasyondan önce kılların kökten alınmamış olması gerekmektedir. İşlem öncesinde kılların kısaltılması işlemin etkinliğini arttırmaktadır. İşlem öncesi bir ay boyunca güneşlenmemek gerekmektedir. Hasta bronzlaşmışsa, bronzluğun geçmesi için 1 ay beklenmeli, sonrasında lazer epilasyon yapılmalıdır.

Lazer epilasyon sonrası nelere dikkate edilmelidir? 

Lazer epilasyon sonrasında kısa süreli kızarıklık olabilmektedir. Bu kızarıklık genellikle aynı gün içinde geçmektedir. Önerilen bakım kremlerinin kullanılması bu süreçte konforu arttıracaktır. Lazer sonrasında 1 ay süreyle güneşten korunmak leke riskini ortadan kaldırmaktadır. Lazer epilasyon uzman kişilerce uygulanmalı, gelişebilecek komplikasyonlar açısından hekim kontrolünde olmalıdır.