Meme Estetik Ameliyatı İzmir Derim Tıp Merkezi
 
Jinekomasti Estetik Ameliyatı İzmir

JİNEKOMASTİ AMELİYATI

JİNEKOMASTİ NEDİR?

Jinekomasti genel olarak çeşitli nedenlerle erkeklerde meydana gelen meme büyümesi durumudur. Aşırı kilo alıp vermek ya da hormonal durumlar nedeniyle meydana gelen meme büyümesi genetik faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Ancak ergenlik döneminde meydana gelen meme büyümesi durumu pek çok erkekte yaşanıyor. Ergenlik döneminin sona ermesi ile birlikte memelerde küçülme olabiliyor ve normal bir görünüm alabiliyor. Ergenlik döneminde meydana gelen meme büyümesi durumunda ameliyat talebinin gözden geçirilmesi gerekmektedir.

JİNEKOMASTİ HANGİ DÖNEM GÖRÜLÜR

Jinekomasti, görülme dönemi olarak en sık ergenlikte ortaya çıkan ve yapılan bilimsel araştırmalara göre her üç erkekten birinde gözlemlenebilen bir durumdur. Hormon dengesizlikleri ve kullanılan ilaçlar gibi, farklı nedenlerden ötürü ortaya çıkabilen jinekomasti, erkeklerde bazen psikolojik problemlere ve özgüven eksikliğine yol açabilmektedir. Medikal tedavi, erkeklerde meme büyümesini durdurmanın tek yoludur. Jinekomasti durumunda herhangi bir müdahale yapılmadığı takdirde, kendiliğinden azalması ya da yok olması söz konusu olmaz. Bu nedenle erkeklerde meme büyümesi konusunda yapılan estetik müdahale, jinekomastinin tek çözüm yoludur. Jinekomastinin, yaş aralığı olarak değerlendirdiğimizde çok genç yaşta yapılması tavsiye edilmez, nitekim ergenlik dönemindeki meme büyümesi, erkeklerde sonraki yıllarda azalabilmektedir.

JİNEKOMASTİ AMELİYATI TEKNİKLERİ NELERDİR?

“Jinekomasti” ameliyatları derim cerrahi tıp merkezinin başlıca uzmanlık alanlarındandır. İnovatif teknikler, en hızlı iyileşme süresi ile en güvenli ortamda sizlere sunulmaktadır. Listelenen tüm işlemler, evrensel kozmetik meme cerrahisi alanında en çok kabul görmüş tekniklerle, doktorlarımız tarafından gerçekleştirilmektedir.

KIMLER JINEKOMASTI AMELIYATI OLABİLİR?

Ameliyata engel bir durumu olmayan tüm erkekler jinekomasti ameliyatı olabilir. Ancak ameliyat için ergenlik döneminin sona ermesini beklemekte fayda var. Çünkü meme büyümesi ergenlik döneminden sonra kendiliğinden düzelebiliyor. Düzelmemesi durumunda ameliyat olunmalıdır.

JINEKOMASTİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

Erkeklerde meme büyümesinin, birçok nedeni olabilir. Temel olarak meme büyümesinin başlıca faktörleri, erkek ya da kadın hormonlarındaki dengesizliklerdir. Kadınlık hormonu olan östrojendeki yükselme ya da, Erkeklik hormonu olan testesteron seviyesinde azalma jinekomastinin en önemli nedenleri arasında olabilir. Meme büyümesinin durumları tamamen doğal olmakla birlikte, arkasında yatan farklı bir durum söz konusu değildir.

JINEKOMASTI AMELIYATI NASIL YAPILIR?

Genel anestezi altında gerçekleştirilen ameliyat, amaç memedeki fazla dokuyu almak ve memeye daha küçük bir görünüm kazandırmaktadır. Hastanın durumunun uygun olması halinde fazla yağ dokusunun çıkarılması için liposuction işlemi de gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda yağ dokusunun fazla gelişmesinden kaynaklı olarak deride meydana gelen çarpmanın düzeltilmesi için fazla deri de kesi uygulanarak çıkarılır. Göğüs duvarının konturu düzeltildikten sonra kesi uygulanan yere dikiş atılarak ameliyat tamamlanır. Her iki memeye de aynı işlem yapılır ve simetrik bir görünüm kazanması sağlanır. Kimi durumlarda büyüme bir memede daha fazla olabiliyor. Bu durumda yine iki memeye aynı büyüklük ve simetrik bir görünüm kazandırılır. Ameliyat 1 ila 2 saat içerisinde tamamlanır. Tıp merkezimiz ameliyatlarında her daim liposuction işleminden faydalanılmıyor. Sadece çıkarılması gereken yağ dokusunun fazla olması durumunda bu işleme ihtiyaç duyulabiliyor ve jinekomasti ile kombin şekilde uygulamadan faydalanılıyor. Aynı zamanda memelerde simetrik bir görünümün olmaması durumunda da jinekomasti ameliyatından yararlanılabilir.

JINEKOMASTI AMELIYATINDAN SONRA İYİLEŞME SÜRECİ NASILDIR?

Ameliyattan sonra çok gerekli olmadığı müddetçe hastayı aynı gün taburcu ediyoruz. Hastanın kendini iyi hissetmesi durumunda klinik istirahate gerek duyulmuyor. Ancak evde 1 haftalık bir dinlenme sürecinin gerekli olduğunu belirtelim. Bu nedenle ameliyat için planlamanızı bu doğrultuda yapmanızda fayda var. Ameliyattan sonra ilk birkaç gün boyunca hafif düzeyde ağrı olabilir. Ağrı kesici ilaç kullanımıyla hastanın günlük hayatının etkilenmesini engelliyoruz. Aynı zamanda ameliyatta kesi uygulandığı için morluk ve ödem de oluşabilir. Ancak şişlik ve morluk son derece normal bir durumdur. İlk birkaç gün boyunca morluk ve şişliğin düzeyi artabilir. Sonrasında kendiliğinden azalarak kaybolacaktır. Hastalar genellikle üç dört gün sonrasında iş hayatına dönecek kadar kendine iyi hissedebiliyor. Ancak ameliyattan sonra 1 ay boyunca korse kullanılması gerektiğini de belirtelim. Bu süre boyunca vücudu zorlayan fiziksel aktivitelerden uzak durmak gerekir. Aynı zamanda meme bölgesine darbe almamaya dikkat etmelisiniz.

JINEKOMASTI AMELIYATINDAN SONRA İZ KALIR MI?

Jinekomasti ameliyatında fazla yağ dokusunun de fazla derinin çıkarılması için meme bölgesine kesi uygulanıyor. Sonrasında dikiş atıldığından hafif bir iz kalması mümkündür. Ameliyatın ardından hiç iz kalmayacağını belirtmek yanıltıcı olur. İlk günlerde bu iz kırmızı renktedir. Ancak zamanla ten rengini alır ve soluklaşır. Bir süre sonrasında ise görünümü son derece hafifler. Kişinin genetik yatkınlığı da jinekomasti ameliyatından sonra izlerin ne kadar görünür olacağında belirleyici bir faktördür. Örneğin cilt kalitesi çok iyi durumda olan hastalarda dikiş izi çok daha belirsiz bir görünüm kazanabiliyor. Bir anlamda dikiş izinin ne kadar belirgin olacağı konusunda genetik faktörlerin etkili olduğunu belirtebiliriz. Hastanın yaşı da yine bu konuda belirleyici bir unsura dönüşebiliyor. Elbette hiç iz kalmayacak şekilde bir vaatte bulunamayız. Fakat tıp merkezimizde yara izlerinin tedavisinde üstüne farklı metotlarda uygulanmaktadır.

JINEKOMASTI AMELIYATININ SONUÇLARI NE ZAMAN GÖRÜLÜR?

Ameliyat vücutta hangi bölgeye yapılırsa yapılsın hafif de olsa bir şişlik meydana gelir. Jinekomasti ameliyatı sonrası meme bölgesinde mutlaka bir şişlik olacaktır. Bu şişlikler genetik yapıya bağlı olarak 6 ay boyunca kalabileceği gibi bu süre 1 yıla kadar da devam edebilir. Bu şişlikler 12 ayın sonunda tamamen geçecek ve bu sayede ameliyat sonrasında elde edilen meme görünümü de gerçek şekli ile kendini belli edecektir. 12 ay maksimum süredir. Bazı hastalarımızda 5 ila 6 ay sonrasında da şişlik tamamen ortadan kalkabiliyor.