Dermatoloji İzmir Derim Tıp Merkezi
 
cinsel yolla bulaşan hastaliklar ve Tedavisi İzmir

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR

SİFİLİZ 

Frengi olarak da bilinir.

Bulgular: Genital bölge nadiren diğer bölgelerde sert ‘sabun kalıbına parmak basılmış ‘ tabir edilen ağrısız ülser görülür. Yakın bölgede lenf bezleri şişer.İlişki sonrası ortaya çıkması 3 aya kadar gecikebilir. Doktara gitmezse kendiliğinden geçebilir fakat 2. Dönem dediğimiz vücuda yayılan bulaşıcılığın temas ile bile görüldüğü aşama başlar.Bu dönemde her lezyon bulunabilir. 3.dönem artık organların tutulduğu tedavinin zor olduğu dönemdir.

Dikkat edilmesi gerekenler: Genital bölgede sert, yara ve şüpheli ilişki varsa ihmal etmeyin,çünkü bu dönemde yakalanmazsa tedavi zorlaşır,bulaşıcılık artar.

ULCUS MOLLE

İlişkiden 2-3 gün sonra genital bölgede sivilce şeklinde başlayıp kısa sürede ülsere olur hassasiyet ve ağrı vardır. Birden fazla sayıda olabilir. Kendi kendine yayılma ile makat çevresinde de olur.

HERPES GENİTALİS

Genital herpes (uçuk) birçok kez tekrarlar ve ömür boyu sürebilir. Gözle görünen çabucak ülserleşebilen sulu grube veziküller ortaya çıkıncaya kadar ağrı, hassasiyet görülebilir. Gebelerde doğum sırasında bebeğe bulaşıp yaygın herpes lezyonlarına sebep olabilir.

MOLLUSCUM CONTAGİOZUM 

Lezyonlar deri renginde veya inci tanesi gibi parlak,1-5 mm ortası içe göçük göbekli papüller tek tek, grup halinde ya da çizgisel olabilir. Bulaş sonrası 2-7 haftadan 1 yıla kadar lezyonlar ortaya çıkabilir. Yüzme havuzları infeksiyonun yaygınlaşması açısından önemlidir.

ANOGENİTAL HPV (SİĞİL)

Günümüzün basit ama önemli sorunlarındandır.Lezyon HPV ile enfekte kişilerin %1 de lezyon olur. Bulaşma genellikle lezyonu olmayan kişilerden olur. Bulaş sonrası lezyon görülmesi haftalar aylar sürebilir. Yirmiden fazla tipi olup bazıları serviks,vagina,vulva,anüs ve penis bölgesi kanserleri ile bağlantılı olabilir. Klinik görünümleri karnıbahar şeklinde kabarık ,küçük-düz grimsi birçok şekilde olabilir.

KASIK BİTİ 

Kasıktaki bit kıyafet ve başka yollardan bulaşsada genellikle cinsel temas ile bulaşır.