Dermatoloji İzmir Derim Tıp Merkezi
 
beslenme-ile-iliskili-deri-hastaliklari Tedavisi İzmir

BESLENME İLE İLİŞKİLİ DERİ HASTALIKLARI

Deri, beslenme ve metabolik değişimlerden çok etkilenir. Çağdaş beslenme bilimi, sağlık ve beslenme arasındaki ilişkiyi giderek daha ayrıntılı biçimde ortaya koymaktadır. Çocuklarda; ailenin eğitimsizliği, çocuğun ihmal edilmesi, ekonomik güçlükler yetişkinlerde;yaşlılık,bilinçsiz diyet,alkolizm,psikyatrik bozukluklar beslenme yetersizliği yapabilir.

Vitaminler vücut için vazgeçilmez besin kaynaklarıdır. Eksikliği durumlarında deride ve mukozada lekeler,saç dökülmeleri,tırnak kırılmaları-zayıflığı-sarı lekelenme,ağız çevresi yaralar,avuç içi çizgilerin belirginleşmesi vb görülebilir.

Vitaminler ve Etkileri

A Vitamini

A retinol, retinol esterleri,beta-karoten,retnaldehit ve retinoik asit gibi değişik formları vardır.Retinol hayvansal kaynaklı olup süt,yumurta,balık yağı,karaciğer,böbrekte Beta Karoten ise yeşil yapraklı ve sarı sebzelerde bulunur. Eksikliğinde göz içi kuruluk, gece körlüğü görülür.Deri kuru, kırışık ve ince kepekler ile kaplıdır. Yetişkinlerde kıl foliküllerini etkileyen rende hissine pütürlenmeye neden olur. Karotenemi Etten yoksun diyet yanında normalden fazla yeşil yapraklı sebze ve turunçgillerin tüketilmesi ile olur.Karotenin fazlası ter ile atılır ve deride birikir.Alın,burun kenarlarında,el-ayak içlerinde altın sarısı renklenmeye yol açar. 

Vitamin B1 (Tiamin)eksikliği; 

Beriberi Pirinç, buğday gibi besinlerde çok bulunur.Emilim bozukluğu, karaciğer,hipertroidizm ve gebelik gibi ihtiyacın arttığı durumlarda görülür. Yüzde ve extremite uç kısımlarında ödem belirgindir.

Vitamin B2(Riboflavin) eksikliği 

Et,balık gibi hayvansal kaynaklarda ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Derinin deriye sürtündüğü yerde eritem,dil ve dudak kenarlarında ince çizgi şeklinde yaralar(perleş),burun kenarı –kulak arkasındakırmızı kepekli lezyonlar yağlanma görülür. Özellikle genital bölge lezyonları tanı koydurucu olup;kırmızı yama tarzı lezyonlar kepeklenmeye başlar.Tırnaklarda kalınlaşma da görülebilr 

Vitamin B3(Niasin)eksikliği;

Pellagra Alkolik,ilaç bağımlıları,emilim bozukluğu olanlarda görülür. Güneşe maruz kalan yerlerde simetrik eritemli ,sulu kescikler ile başlayabilir.Güneş yanığının lezyonlarına benzer. Daha sonra kahverengine döner.El sırtı en sık tutulur.Boyun ön kısmında gerdanlık tarzında kırmızı lekelenme ve soyulmalar görülür. Ağız mukozasında da çatlak ve yaralar tanı koydurucudur. Vitamin B6(Piridoksin) Havuç,et,balık,karaciğer ve yumurta da bulunur. Dil,dudak kenarı yaraları ve yağlı egzema görülür.

Vitamin B12(Siyanokobalamin) 

Hayvanal kaynaklı olup midede intrensek faktöre bağlanıp ileumdan emilir.Emilim için nötral pH ve yeterli kalsiyuma ihtiyaç duyar.Vejeteryan kişilerde bunların çocuklarında, alkolikler ve katı diet uygulayanlarda görülür. Dilde atrofi, tekrarlayan aftlar, dudak yaraları,özellikle el ve ayaklarda kahverengi lekeler nadiren tırnakta çizgisel lekelenmeler görülür.

Folik Asit

Yeşil sebzelerde ve karaciğerde bulunur. Pişirme esnasında kolayca kaybolur.Bağırsaklarda da az miktar üretilmektedir.Alkolik ve genel beslenme bozukluğu olanlarda görülür. Ağız lezyonları görülür.

Vitamin H (Biotin) 

Süt,karaciğer,yumurta beyazında ve bağırsak florasında bulunur. Ağız lezyonları,saç beyazlaması,yaygın saç dökülmeleri görülür.

Vitamin C(Askorbik Asit) Eksikliği 

Taze sebze meyve, yeşil sebze,patates ve domateste bulunur. Kollagen sentezinde gerekli bir vitamindir.Ayrıca Demir emilimine yardımcı olur. Eksikliğinde kollagen hasarına bağlı damar frajilitesi artar; peteşi, ekimoz gibi deri kanamalarına neden olur.Saçta kırılmalar ve kellik olur.Tırnak altı kanamalar olur.

D Vitamini Vitamin D3

Hayvansal kaynaklı olup,deride ultaviole ile etkileşmesi sonucu oluşur.Balık eti ve mantarda zengin olarak bulunur.Isıya dayanıklıdır,pişirmekle kaybolmaz.D vitaminin ana görevi kalsiyum ile birlikte kemik mineralizasyonudur. Günümüzde D vitamini immunite,depresyon,kanserden korunma ve deri belirtileri saç dökülmelerine kadar birçok olayda rol almaktadır. Demir Sistemik bulgular yanında deride; kuruluk,kaşıntı,ağız içi yaralar,uçuk çıkması,saçlarda dökülme-zayıflık,tırnaklarda kırılma-incelme yapabilir.

Çinko Vitamin A 

İnsan metabolizmasında,hücre proliferasyonu ve yara iyileşmesinde rol oynar. En çok saç ve kemikte bulunur. Eksikliğinde saç dökülmelerinde artma görülür. Akrodermatitis enteropatika denen nadir görülen genetik geçişli bir hastalıktır.İshal, ağız çevresi yaralar ve kellik ile kendini gösterir. Tanı koay konur.Çinko tedavisi ile tabloda düzelme görülür.